مجمع عمومی سازمان ملل خواهان پرداخت غرامت جنگی از روسیه به اوکراین شد

این قطعنامه با 94 رای موافق، 14 رای مخالف و 73 رای ممتنع به تصویب رسید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

مجمع عمومی سازمان ملل متحد، دوشنبه 23 آبان با پیش‌نویس قطعنامه‌ای موافقت کرد که طی آن خواستار پاسخگو کردن روسیه و پرداخت کردن غرامت جنگی به دلیل نقض قوانین بین‌المللی و تهاجم آن به اوکراین شد.

رای گیری مجمع عمومی شامل 193 عضو با 94 رای موافق، 14 رای مخالف و 73 رای ممتنع انجام گرفت که پایین‌ترین سطح حمایت از 5 قطعنامه تصویب شده مجمع مربوط به اوکراین از زمان آغاز تهاجم روسیه در 24 فوریه بود.

این قطعنامه نیاز به ایجاد «سازو کار بین‌المللی برای پرداخت غرامت مربوط زیان، خسارات جانی یا مصدومیت» ناشی از «اقدامات ظالمانه» روسیه علیه اوکراین را به رسمیت می‌شناسد.

قطعنامه مزبور به کشورهای عضو توصیه می‌کند، با همکاری اوکراین، «کارنامه‌ای بین‌المللی» را برای ثبت ادعاها و داده‌های مربوط به زیان‌ها، خسارات جانی و مصدومیت وارد شده به مردم و دولت اوکراین در نتیجه اقدامات روسیه ایجاد کنند.

وتوی روسیه در شورای امنیت متشکل از 15 عضو، جلوی هرگونه اقدام قدرتمندترین نهاد سازمان ملل علیه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه از زمان تصمیم او برای تهاجم به اوکراین را گرفت اما زمانی که مجمع عمومی، چهار قطعنامه قبلی در انتقاد از تهاجم روسیه را تصویب کرد، هیچ اعتراضی مطرح نشد.

قطعنامه‌های مجمع عمومی برخلاف قطعنامه‌های شورای امنیت، از نظر قانونی الزام‌آور نیست، اما بازتابی از افکار جهانی و مخالفت گسترده با اقدام نظامی روسیه را نشان می‌دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید