زلنسکی: خواستار خاتمه سریع جنگ هستیم

رئیس جمهوری اوکراین در سخنرانی خود برای اجلاس گروه 20 با تاکید بر مخالفت شدید کشورش با «باج‌خواهی» هسته‌ای روسیه، گفت:هیچ بهانه‌ای برای توجیه تهدید به سلاح هسته‌ای وجود ندارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، در سخنرانی خود در اجلاس گروه 20 بر ضرورت پایان دادن به جنگ تاکید کرد.

رئیس‌ جمهوری اوکراین سه‌شنبه 24 آبان، در یک سخنرانی ویدیویی خطاب به حاضران در اجلاس گروه 20، گفت: «اکنون زمان پایان دادن به جنگ ویرانگر روسیه و نجات جان هزاران نفر است».

زلسنکی که نیروهای کشورش به ضد حمله علیه نیروهای روسیه در جنوب و شرق ادامه می‌دهند، تاکید کرد که جامعه جهانی می‌تواند به این هدف دست یابد.

ادامه جنگ برای مدتی طولانی

او همچنین افزود: «ما می‌خواهیم جنگ را فوراً مطابق با منشور سازمان ملل و دیگر قوانین بین المللی پایان دهیم».

زلسنکی همچنین پیشنهاد مبادله همه جانبه همه زندانیان بین کی‌یف و مسکو را داد.

با این حال، او تاکید کرد که «آزادسازی اراضی اوکراین مستلزم جنگ برای مدت طولانی‌ است».

زلنسکی خاطرنشان کرد که کی‌یف قصد امضای توافقنامه صلح مشابه توافقنامه «مینسک» با مسکو را ندارد.

توافق‌نامه «مینسک»، توافقی بین‌المللی است که سال‌ها پیش میان روسیه و اوکراین برای پایان دادن به جنگ در «دونباس» در شرق اوکراین امضا شد.

نه به «باج‌خواهی» هسته‌ای

زلنسکی با تاکید بر مخالفت کشورش با «باج‌خواهی» هسته‌ای از سوی روسیه، گفت: «هیچ بهانه‌ای برای توجیه تهدید به سلاح هسته‌ای وجود ندارد».

او که روز دوشنبه از شهر استراتژیک جنوبی خرسون که نیروهای روسیه از آن عقب‌نشینی کردند بازدید کرد، این دستاورد را «آغاز پایان جنگ» دانست.

اجلاس دو روزه گروه 20 در شرایطی برگزار می‌شود که عملیات نظامی روسیه در خاک اوکراین که در 24 فوریه آغاز شد، وارد نهمین ماه خود می‌شود. جنگ اوکراین بیش از هر موضوع دیگری بر فضای اجلاس حاکم شده است. کارشناسان احتمال می‌دهند که بیانیه پایانی به اتفاق آرا شرکت‌کنندگان «جنگ روسیه» علیه اوکراین را محکوم کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید