اتحادیه اروپا ایران را به‌دلیل تسلیح روسیه علیه اوکراین تحریم کرد

صداراعظم آلمان: می‌بینیم که پهپادهای ایرانی چگونه به شهرهای اوکراین حمله می‌کنند و مردم را می کشند. این‌ها کاملا غیرقابل قبول است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در جریان نشست وزیران خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا که روز دوشنبه در بروکسل برگزار شد، رهبران این قاره خواهان تنبیه جمهوری اسلامی به‌دلیل تسلیح روسیه توسط ایران به منظور حمله به اوکراین شدند.

به گزارش خبرگزاری «بلومبرگ»، در کنار تحریم‌هایی که این اتحادیه دیروز به دلیل سرکوب خشونت‌آمیز معترضان مسالمت‌آمیز علیه رژیم ایران وضع کرد و به‌طور گسترده در خبرگزاری‌های جهان انعکاس یافت، مجموعه‌ای از تحریم‌ها نیز بابت جنگ اوکراین بر رهبران ایران و فرماندهان سپاه پاسداران اِعمال شد.

اولاف شولز، صدراعظم آلمان در جریان نشست دوشنبه در بروکسل گفت: «ما شاهد مبارزه [اوکراینی‌ها] برای آزادی و عدالت هستیم، و می‌بینیم که پهپادهای ایرانی چگونه به شهرهای اوکراین حمله می‌کنند و مردم را می کشند. تمام این‌ها کاملا غیرقابل قبول است.»

در جلسه دوشنبه، که تنها چند روز پس از خروج روسیه از منطقه خرسون در جنوب اوکراین برگزار شد، رهبران اروپا به سخنان دیمیترو کولبا، وزیر خارجه اوکراین و الکسی رزنیکوف، وزیر دفاع این کشور گوش کردند.

به گفته «بلومبرگ»، یک مقام ارشد امنیتی روسیه هفته گذشته با رهبران ایران در تهران دیدار کرد تا درباره توسعه «همکاری‌های راهبردی» گفت‌وگو کند.

در همین رابطه، کارشناسان امنیتی به روزنامه بریتانیایی «اکسپرس» گفته‌اند که تهران با استفاده از تجربه چندین‌دهه‌ای خود به مسکو می‌آموزد که چگونه تحریم‌های اعمال‌شده توسط غرب بابت حمله روسیه به اوکراین را دور بزند.

کارشناسان هشدار داده‌اند که اگر توافق هسته‌ای میان ایران و غرب احیا شود، یک «خط نجات» برای ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه به منظور دور زدن تحریم‌های بین‌المللی باز می‌کند.

به گفته آنها، در صورت احیای «برجام»، تهران می‌تواند نفت خام روسیه را از مسیر دریای خزر به ایران وارد کند، و به همان میزانی که نفت از روسیه خریده، از طریق بنادر جنوب ایران نفت خود را – که دیگر تحت تحریم نیست – به بازارهای جهانی عرضه کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید