نیویورک تایمز: ایران با استفاده از کاراگاه خصوصی مخالفان خود در آمریکا را زیرنظر داشت

بر اساس این گزارش، مایکل مک‌کیور در ژوئیه 2020 ایمیلی دریافت کرده و از او خواسته‌شده تا خانه‌ای را در منطقه بروکلین نیویورک زیرنظر داشته باشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

بر اساس گزارشی که روزنامه «نیویورک تایمز» منتشر کرده است، دولت‌های ایران و چین با استخدام کاراگاه‌های خصوصی در سراسر آمریکا، به‌دنبال تعقیب و تحت نظر قرار دادن مخالفان و فعالان سیاسی ایرانی و چینی مقیم در آمریکا بوده‌اند.

این گزارش به جزئیات واقعه‌ای پرداخته که دولت ایران با استفاده از نهادهای امنیتی خود، اقدام به استخدام یک کاراگاه خصوصی به نام مایکل مک‌کیور در نیویورک کرده تا محل اقامت مسیح علی‌نژاد، خبرنگار ایرانی - آمریکایی مقیم این شهر را زیرنظر داشته باشد.

بر اساس این گزارش، مایکل مک‌کیور در ژوئیه 2020 ایمیلی دریافت کرده و از او خواسته‌شده تا خانه‌ای را در منطقه بروکلین نیویورک زیرنظر داشته باشد. خانه‌ای که بعدها برای او مشخص می‌شود محل اقامت مسیح علی‌نژاد، خبرنگار و یکی از مخالفان برجسته جمهوری اسلامی بوده است.

بر اساس این ایمیل، فردی که خود را کیا صادقی معرفی کرده است، مدعی شده که یک مشتری به دنبال فردی گمشده از دوبی است. در این سناریوی ساختگی، این فرد «گمشده» بدهی خود را پرداخت نکرده و از دوبی فرار کرده است.

او در یکی از این ایمیل‌ها نوشته است: «به تصاویر و ویدیوهای با کیفیتی از افرادی که در این آدرس زندگی کرده و خودروهایی که رانندگی می‌کنند، نیاز است.»

مشتری مایکل مک‌کیور از او خواسته تا این تصاویر، شامل صورت افراد، شماره پلاک خودروها و «اگر ممکن است تصاویر پاکت نامه‌ها در صندوق پست باشد.»

کیفرخواستی که در این زمینه صادر شده، تأکید می‌کند که کیا صادقی یک مامور اطلاعاتی ایرانی است که برای تحقیق و استخدام کاراگاه‌های خصوصی در آمریکا، کانادا و بریتانیا و به دست آوردن اطلاعات برای دستگاه‌های امنیتی جمهوری اسلامی اقداماتی انجام داده است.

گزارش نیویورک‌تایمز افزوده است، در ماه اوت و سپتامبر 2020، از مک‌کیور خواسته شده بود تا تصاویر و ویدیوهایی بیشتری شامل «تمام افرادی که به این آدرس می‌روند، حتی بازاریابان و فروشنده‌ها» تهیه شود.

صادقی در این ایمیل‌ها تأکید کرده است: «عکس همه چیز و هر فردی...مشتری داده‌های زیادی می‌خواهد. حتی داده‌هایی که به نظر شما ارزشی ندارد.»

مک‌کیور که نمی‌دانست توسط یک نهاد اطلاعاتی خارجی استخدام شده است، در اکتبر همان سال تماسی از اف‌بی‌آی دریافت می‌کند و در جریان این عملیات قرار می‌گیرد. او در پاسخ به پیشنهاد اف‌بی‌آی می‌پذیرد که با این نهاد همکاری کند و ایمیل‌های خود را در اختیار اداره تحقیقات فدرال آمریکا قرار می‌دهد.

اف‌بی‌آی از این کارگاه خصوصی خواسته بود تا تماس خود را با کیا صادقی ادامه دهد. او در اوایل 2021 و زیر نظر ماموران اف‌بی‌آی به همکاری خود با صادقی ادامه داد.

نیویورک‌تایمز افزوده است، نهادهای اطلاعاتی ایران حتی از مک‌کیور خواسته بودند تا خودروی خود را در مقابل خانه علی‌نژاد پارک کرده و با دوربین تصاویر زنده‌ای برای «مشتری» خود ارسال کند.

مک‌کیور در این زمینه نیز گفت، ماموران اطلاعاتی جمهوری اسلامی از او خواسته‌ بودند تا درباره «احساسات، وضعیت روحی و حتی زبان بدن» مسیح علی‌نژاد گزارش ارائه کند.

علی‌نژاد در مصاحبه‌ای گفته بود، از این‌که «کیلومترها دورتر از سرزمین خود، توسط کسی که جمهوری اسلامی او را استخدام کرده و او را زیرنظر داشت» عصبانی است.

بر اساس کیفرخواستی که صادر شده است، در یک طرح مربوط به ربایش علی‌نژاد از خاک آمریکا، مجریان این طرح درباره مسیر خانه او تا ساحل بروکلین و روش‌های انتقال علی‌نژاد به ونزوئلا از طریق قایق تحقیق کرده بودند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید