سوئیس به شهروندانش درباره سفر به ایران هشدار داد

وزارت اطلاعات ایران، 8 مهر از بازداشت 9 تبعه اروپایی خبر داد و آن‌ها را به «جاسوسی» در کشور متهم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه سوئیس در بیانیه‌ای به شهروندان این کشور توصیه کرد از سفر به ایران خودداری کنند.

در بیانیه وزارت خارجه سوئیس، یکشنبه 22 آبان، از شهروندان این کشور خواسته است با توجه به «ادامه اعتراضات مردمی و استفاده نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی از گلوله‌های جنگی، همچنین افزایش بازداشت‌های خودسرانه اتباع خارجی و دادگاه‌های ناعادلانه» به ایران سفر نکنند.

این هشدار، یک روز پس از تایید دستگیری دو تبعه فرانسوی دیگر در ایران انجام شده است.

سوئیس اخیرا با بالا گرفتن هشدارها درباره ارسال قریب‌الوقوع محموله تسلیحاتی شامل پهپادها و موشک‌های بالستیک ایران به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین، اعلام کرد تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا را علیه یک شرکت ایرانی و سه عضو ارشد سپاه پاسداران به دلیل پشتیبانی از جنگ روسیه علیه اوکراین اجرایی کرده است.

همزمان دولت سوئیس، گفت که تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه جمهوری اسلامی که درباره نقض حقوق بشر و سرکوب معترضان در ایران است، را پیگیری نخواهد کرد.

در بیانیه دولت این کشور آمده است که سوئیس به‌وضوح استفاده از زور توسط نیروهای امنیتی ایران را محکوم کرده و «مکررا از ایران خواسته است که به تعهدات حقوق بشری خود عمل کند» ولی «رویکرد دیپلماتیک این کشور» در مقابل ایران در اولویت قرار گرفته است.

وزارت اطلاعات ایران، 8 مهر از بازداشت 9 تبعه اروپایی خبر داد و آن‌ها را به «جاسوسی» در کشور متهم کرد.

کاترین کولونا، وزیر خارجه فرانسه شنبه هفته جاری در گفت‌وگو با روزنامه «لو پاریزین» تاکید کرد، با بازداشت چند شهروند فرانسه در روزهای اخیر در ایران، مجموع بازداشتی‌های فرانسوی در این کشور به هفت نفر رسیده است.

در هفته‌های گذشته، کانادا، آلمان، فرانسه، هلند، اتریش، بلژیک، اسپانیا و ایتالیا از شهروندان خود خواسته‌‌اند تا سریعا خاک ایران را ترک کنند.

مقامات غربی و نهادهای حقوق بشری همواره ایران را به بازداشت خودسرانه شهروندان کشورهای خارجی و دوتابعیتی برای گرفتن امتیاز و فشار بر غرب متهم می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size