امانوئل مکرون: فرزندان ایران در حال انجام انقلاب‌ هستند

رئیس‌ جمهوری فرانسه: به دنبال تحریم‌های هدفمند علیه سپاه و مقامات جمهوری اسلامی هستیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

امانوئل مکرون، رئیس‌ جمهوری فرانسه در اظهاراتی گفت که فرزندان ایران در حال انجام انقلاب هستند.

رئیس جمهوری فرانسه، دوشنبه 23 آبان، در مصاحبه با «رادیو فرانسه» صریحا مبارزه کنونی زنان و مردان ایران را یك «انقلاب» و اقدامی «بی‌سابقه» خواند و گفت: «كسانی كه انقلاب کنونی در ایران را هدایت می‌كنند هیچ تجربه و شناخت نزدیكی از خود انقلاب اسلامی نداشته‌اند و در جمهوری اسلامی ایران تربیت شده‌‌اند و در عین حال خواستار پایان یافتن آن هستند.»

او تأکید کرد که فرانسه در کنار فشارهای دیپلماتیک به جمهوری اسلامی، دفاع از مبارزات مردم در ایران برای رسیدن به آزادی را ادامه می‌دهد.

مکرون در بخش دیگری از صبحت‌های خود گفت: «شرایط سیاسی فعلی در ایران تغییرات بسیاری را درباره توافق هسته‌ای ایجاد کرده است» و افزود که «فکر نمی‌کنم توافق هسته‌ای با ایران قابل احیا باشد.»

او همچنین از تصمیم فرانسه برای «تحریم‌های هدفمند» علیه سپاه پاسداران ایران و مقامات جمهوری اسلامی سخن گفت.

او در پاسخ به اینکه آیا فرانسه از نام‌گذاری سپاه به‌عنوان یک «سازمان تروریستی» حمایت می‌کند، گفت: «در حالی که شرایط در حال تغییر است باید این مساله را بررسی کنیم.»

رئیس جمهوری فرانسه تاکید کرد تحریم‌ها باید علیه رژیم جمهوری اسلامی و افراد نزدیک به آن اعمال شود و نباید کل مردم ایران را تحت تاثیر قرار دهد.

امانوئل مکرون روز جمعه با شماری از فعالان ایرانی زن از جمله دختر یکی از زنان کشته‌شده در اعتراضات سراسری اخیر دیدار کرد. او پیشتر در اظهاراتی گفته بود که فرانسه در کنار تظاهرکنندگان ایرانی می‌ایستد.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه ایران هم یک‌شنبه دیدار مکرون، با فعالان زن ایرانی در حاشیه «نشست صلح پاریس» را محکوم کرد.

روز گذشته وزارت خارجه فرانسه، بازداشت شهروندان فرانسوی در ایران را «اقدامی تحریک‌آمیز» توصیف و اعلام کرد که «تهران روش اشتباهی در تعامل با پاریس اتخاذ کرده و حتما بهای چنین رفتاری را خواهد پرداخت.»

بنا به اعلام وزارت خارجه فرانسه با بازداشت چند شهروند فرانسه در روزهای اخیر در ایران، مجموع بازداشتی‌های فرانسوی در این کشور به هفت نفر رسیده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید