آمریکا از صدور احکام اعدام علیه معترضان ایرانی عمیقا ابراز نگرانی کرد

جیک سالیوان: ایالات متحده قاطعانه در کنار مردم ایران و آرمان‌های آنها ایستاده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا درباره ادامه سرکوب معترضان در ایران، صدور احکام اعدام برای بازداشت شدگان اعتراضات و انتقال حسین رونقی به بیمارستان، «عمیقا» ابراز نگرانی کرد.

سالیوان دوشنبه، 23 آبان‌ماه، در بیانیه‌ای مطبوعاتی اعلام کرد که دولت آمریکا از «دستگیری‌های دسته جمعی، محاکمه‌های ساختگی، و اکنون حکم اعدام برای معترضانی که خواسته‌های مشروعی را علیه حکومت مطرح می‌کنند» نگران است.

او همچنین با تاکید بر حق اعتراض مسالمت‌آمیز شهروندانی که «به‌طور سیستماتیک کرامت و آزادی‌های اساسی» آن‌ها نقض شده، گفت که «چشم جهان به ایران است و نقض حقوق بشر توسط دولت این کشور نباید بدون پاسخگویی بماند.»

مشاور امنیت ملی آمریکا همچنین با اشاره به کشته شدن صدها معترض به‌دست مقامات دولتی ایران، گفت که ایرانیان «شایسته عدالت هستند» و «شکنجه و بدرفتاری با زندانیان سیاسی مانند آقای رونقی باید متوقف شود.»

جیک سالیوان همچنین تاکید کرد که «ایالات متحده در کنار شرکا و متحدان خود در سراسر جهان ایستاده و با ادامه تحریم‌ها و از طریق ابزارهای دیگر»، مسئولان رژیم جمهوری اسلامی را به‌دلیل ارتکاب این خشونت‌ها پاسخگو خواهد کرد.

مشاور امنیت ملی آمریکا در ادامه با حمایت از تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا و بریتانیا علیه 29 نفر از مقامات امنیتی، سایبری و انتظامی جمهوری اسلامی استقبال کرده و گفت: «ایالات متحده قاطعانه در کنار مردم ایران و خواسته‌های آنها ایستاده است.»

اظهارات این مقام ارشد دولت آمریکا همزمان با آن مطرح می‌شود که یک‌شنبه در پی انتشار اخباری از سوی خانواده حسین رونقی، زندانی سیاسی مبنی بر انتقال او به بیمارستان دی تهران، پس از حدود 50 روز اعتصاب غذا، شماری از مردم پایتخت در مقابل این بیمارستان تجمع کردند.

معترضان تهرانی با سر دادن شعارهایی چون «مرگ بر دیکتاتور» و «مرگ بر خامنه‌ای» و فریاد زدن نام حسین رونقی، خواستار سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی شدند.

در هفته گذشته، مقامات قوه قضائیه جمهوری اسلامی تاکید کرده‌اند که نسبت به معترضان بازداشت شده، «دلسوزی» نخواهند کرد.

همچنین روز جمعه کمیته پیگیری وضعیت بازداشت شدگان در گزارشی اعلام کرد که دست‌کم 9 نفر از افراد بازداشت‌شده طی دو ماه گذشته به اعدام محکوم شده‌اند که یکی از این افراد محکوم به اعدام خواننده موسیقی رپ، به‌نام سامان یاسین، از استان کرمانشاه است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید