بایدن در دیدار با سران ژاپن و کره جنوبی: آمریکا به منازعه با چین کشانده نخواهد شد

وزیر خارجه روسیه: آمریکا و متحدانش در «ناتو» می‌کوشند حوزه جنوب شرق آسیا را به کنترل خود درآورند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا یکشنبه 22 آبان با رهبران ژاپن و کره جنوبی به هدف هماهنگ‌سازی پاسخ آنها به تهدید ناشی از برنامه‌های موشکی و هسته‌ای کره شمالی، دیدار کرد.

بایدن در این دیدار تلاش کرد به اطلاعاتی در خصوص نحوه مدیریت موضع قاطعانه چین در حوزه اقیانوس آرام، در آستانه دیدار مستقیم خود با شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین، دست یابد.

بایدن با فومیو کیشیدا، نخست‌وزیر ژاپن و یون سوک یول، رئیس جمهوری کره جنوبی دیدارهای جداگانه ای داشت و سپس این سه رهبر در حاشیه اجلاس سران شرق آسیا در کامبوج، نشستی مشترک داشتند.

رئیس جمهوری آمریکا در این نشست گفت: «ما با چالش‌های واقعی روبرو هستیم، اما کشورهای ما بیش از هر زمان دیگر با هم توافق دارند.»

یون و کیشیدا نیز در مورد تداوم تجاوزگری کره شمالی و پرتاب ده‌ها موشک در هفته‌های اخیر به گفت‌وگو پرداختند.

بازماندن خطوط ارتباط واشینگتن و پکن

بایدن ساعاتی پیش در پایان نخستین نشست از سه اجلاس سران با مشارکت رهبران جهان در هفته جاری گفت که خطوط ارتباطی میان ایالات متحده و چین برای جلوگیری از بروز درگیری، باز خواهد ماند.

بایدن در سخنرانی خود در اجلاس سران «آسه آن» در کامبوج گفت که ایالات متحده به رقابت با چین و انتقاد آشکار از سوابق حقوق بشری این کشور ادامه خواهد داد، اما درعین حال بر اهمیت صلح در تنگه تایوان و تضمین آزادی دریانوردی در دریای چین جنوبی تاکید ورزید.

بیانیه کاخ سفید

کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد که بایدن ضمن«وحشیانه و ظالمانه» توصیف کردن تهاجم نظامی روسیه به اوکراین ، این تهاجم و همچنین تهدیدات ناشی از آزمایش‌های موشکی کره شمالی را محکوم کرد.

رئیس جمهوری آمریکا از نظامیان حاکم بر میانمار نیز خواست تا به طرح صلح توافق‌شده با اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا، پایبند باشند.

هجده کشور که در مجموع، نیمی از اقتصاد جهان را تشکیل می‌دهند، در اجلاس امروز سران کشورهای آسیای شرقی، شامل کشورهای اتحادیه جنوب شرق آسیا «آسه آن» به همراه ژاپن، کره جنوبی، چین، هند، ایالات متحده آمریکا، روسیه، استرالیا و نیوزلند شرکت کردند.

لاروف: غرب جنوب شرق آسیا را میلیتاریزه کرده است

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه که به نمایندگی از ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در این اجلاس حضور دارد، غرب را به میلیتاریزه کردن جنوب شرق آسیا به هدف تضعیف منافع چین و روسیه در این بخش مهم از جهان، متهم کرد.

وزیر خارجه روسیه در کنفرانس مطبوعاتی در پنوم پن گفت: آمریکا و متحدانش در «ناتو» می‌کوشند این حوزه را به کنترل خود درآورند.

او افزود: استراتژی بایدن برای منطقه اقیانوس هند و آرام که در این دیدار به شدت به دنبال آن بود، تلاشی برای دور زدن «ساختارهای فراگیر» همکاری‌های منطقه‌ای است.

مناسبات اسرالیا و چین

از سویی آنتونی آلبانیز، نخست‌وزیر استرالیا در یک کنفرانس مطبوعاتی جداگانه، اعلام کرد که گفت‌وگوهای کوتاه او با لی کچیانگ، نخست‌وزیر چین در روز گذشته، سازنده و مثبت بود.

آلبانیز افزود: «من بارها در مورد مناسبات با چین گفته‌ام که ما باید در هر زمینه ممکن، همکاری داشته باشیم. گفت‌وگو همیشه امر مطلوبی است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید