کاخ سفید بازپس‌گیری خرسون را «پیروزی فوق‌العاده» اوکراین ارزیابی کرد

جیک سالیوان: اوکراینی‌ها به پیروزی فوق‌العاده‌ای دست یافتند زیرا پرچم اوکراین به تنها کلان‌شهری که در جریان جنگ از سوی روسیه اشغال‌شده است، بازگشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از اعلام عقب‌نشینی روسیه از کلان‌شهر خرسون در جنوب اوکراین، کاخ سفید «پیروزی بزرگ» بازپس‌گیری این شهر که مسکو در سپتامبر گذشته رسما از الحاق آن به خاک روسیه خبر داده بود را به اوکراینی‌ها تبریک گفت.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی ایالات متحده در عزیمت به کامبوج برای مشارکت در اجلاس «آسه آن» به خبرنگاران گفت: «اوکراینی‌ها به پیروزی فوق‌العاده‌ای دست یافتند زیرا پرچم اوکراین به تنها کلان‌شهری که در جریان جنگ از سوی روسیه اشغال‌ و ضمیمه شده است، بازگشت.»

ارتش روسیه روز جمعه عقب‌نشینی بیش از 30 هزار سرباز خود از منطقه خرسون را اعلام کرد و ساحل راست رودخانه دنیپرو را به سوی کرانه چپ آن ترک کرد.

وزارت دفاع اوکراین در صفحه «فیسبوک» خود نوشت که نیروهای ارتش این کشور بعد از عقب‌نشینی قوای روسیه، در حال ورود به خرسون هستند و این شهر به کنترل اوکراین بازگشت.

بی‌تفاوتی کرملین

با این حال و به‌رغم عقب‌نشینی ارتش روسیه از خرسون، دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین با اشاره به الحاق این شهر و سه منطقه دیگر به خاک روسیه از اواخر سپتامبر گذشته، تاکید کرد که هیچ تغییری در وضعیت شهر خرسون ایجاد نشده است.

پسکوف، روز گذشته در نشستی خبری ضمن اظهار بی‌تفاوتی وانمود کرد خروج نیروهای کشورش از این شهر استراتژیک، چیزی را عوض نخواهد کرد.

پسکوف با رد هرگونه اظهارنظر در مورد اظهارات کارشناسان پیرامون وضعیت خرسون، تاکید کرد که وضعیت این منطقه مشخص، ثابت و بدون هیچ‌گونه تغییری باقی مانده و «عملیات نظامی، تداوم دارد.»

شکست بزرگ

همچنین اظهارات پسکوف پس از آن بیان شد که ارتش اوکراین از بازپس‌گیری حدود 40 شهر در این منطقه خبر داد که بیانگر بزرگترین شکست ارتش روسیه است، به‌ویژه که خرسون، اولین کلان‌شهر اوکراین که از زمان آغاز تهاجم روسیه به این کشور به اشغال قوای روس درآمده اکنون بازپس گرفته شده است.

خرسون در کنار دونتسک، لوهانسک و زاپروژیا،ِ 4 منطقه‌ای هستند که مسکو الحاق آنها به خاک روسیه را در اواخر سپتامبر 2022 اعلام کرده بود.

این شهر از اهمیت ژئوپلیتیک بالایی برخوردار است زیرا در همسایگی دو منطقه دنیپرو پتروفسک و نیکولایف واقع شده و از جنوب غربی با شبه‌جزیره کریمه در دریای سیاه، مرز زمینی داشته و از جنوب شرقی، مشرف بر دریای آزوف است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید