وزیر خارجه اوکراین: جنگ پس از عقب‌نشینی روسیه از خرسون ادامه می‌یابد

خرسون اولین کلان‌شهر اوکراین است که از زمان آغاز تهاجم روسیه به این کشور توسط ارتش اوکراین بازپس گرفته می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از «پیروزی» روز گذشته نیروهای اوکراین برابر روسیه و عقب‌نشینی مسکو از شهر «خرسون» در جنوب اوکراین، دمیترو کولبا، وزیر خارجه اوکراین تاکید کرد که این «جنگ ادامه دارد.»

کولبا، شنبه 21 آبان در حاشیه نشست اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا موسوم به «آسه‌آن» گفت: «متوجه هستم که همگی می‌خواهند درگیری‌ها در سریع‌ترین وقت ممکن به پایان برسد. مطمئنا ما بیشتر از همه خواستار این موضوع هستیم، اما جنگ ادامه خواهد داشت.»

وزیر خارجه اوکراین با تاکید بر این‌که هیچ نشانه‌ای مبنی بر تمایل مسکو به صلح وجود ندارد، افزود که مقامات روسیه باید با حسن نیت به تمام مذاکرات نگاه کنند.

کولبا درباره احتمال دیدارش با سرگئی لاوروف، همتای روس خود در جریان این نشست گفت، وزیر خارجه روسیه هیچ درخواستی برای ملاقات با وی ارائه نداده است.

او همچنین با اشاره به عرضه محموله‌های غلات اوکراین به بازارهای جهانی، از اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا خواست تا تمام اقدامات لازم برای جلوگیری از اجرای استراتژی گرسنگی توسط روسیه را انجام دهند.

ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین پیشتر گفته بود، روسیه از گرسنگی به عنوان «سلاح» استفاده می‌کند.

وزارت دفاع روسیه روز گذشته اعلام کرد، عملیات عقب‌نشینی نیروهای این کشور از خرسون و بازگشت آن‌ها به ساحل غربی رود دنیپرو به اتمام رسید. این وزارت‌خانه تاکید کرد، ارتش این کشور در حین عملیات عقب‌نشینی هیچ‌گونه آسیبی و یا خسارتی ندیده است.

این اظهارات پس از آن بیان شد که ارتش اوکراین از بازپس‌گیری حدود 40 شهرک در این منطقه خبر داد که بیانگر بزرگترین شکست ارتش روسیه است.

با این حال، خرسون اولین کلان‌شهر اوکراین است که از زمان آغاز تهاجم روسیه به این کشور توسط ارتش اوکراین بازپس گرفته می‌شود.

خرسون به همراه دونتسک، لوهانسک و زاپروژیا چهار منطقه‌ای هستند که مسکو الحاق آنها به خاک روسیه را در اواخر سپتامبر 2022 اعلام کرده بود.

این شهر از اهمیت ژئوپلیتیک بالایی برخوردار است زیرا در همسایگی دو منطقه دنیپرو پتروفسک و نیکولایف واقع شده و از جنوب غربی با شبه‌جزیره کریمه در دریای سیاه، مرز زمینی دارد و از جنوب شرقی، مشرف بر دریای آزوف است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید