مسکو: توافقی برای تمدید توافقنامه صادرات غلات اوکراین وجود ندارد

توافقنامه صادرات مواد غذایی و کود از چندین بندر اوکراین از طریق دریای سیاه در صورت مخالفت روسیه یا اوکراین با تمدید آن، در 19 نوامبر جاری منقضی خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از مذاکرات نمایندگان سازمان ملل متحد با مقامات روسیه که جمعه 20 آبان در ژنو و بر سر توافقنامه‌های مرتبط با دریای سیاه و در خصوص تمدید توافق صادرات غلات و کودهای شیمیایی از اوکراین و روسیه صورت گرفت، مسکو اعلام کرد که هنوز در مورد تمدید آن، تصمیمی گرفته نشده است.

وزارت امور خارجه روسیه، شنبه 21 آبان در بیانیه‌ای اعلام کرد که مسکو از نحوه اجرای تفاهم‌نامه منعقده با سازمان ملل در مورد صادرات محصولات کشاورزی خود خشنود نیست و هنوز در مورد امکان تمدید آن، تصمیمی نگرفته است.

این بیانیه، در واکنش به سخنان روز گذشته رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه مبنی بر این که تمدید توافق صادرات غلات، تصمیمی «بجا» خواهد بود، صادر شد و مسکو بر لزوم تعیین سقف زمانی برای توافق، تاکید کرد.

توافق تمدید می‌شود؟

سازمان ملل ابراز امیدواری کرده بود که این توافقنامه‌ها، صادرات مواد غذایی و کود از روسیه به بازارهای بین‌المللی را بدون برخورد با هیچ مانعی تسهیل کند.

توافقنامه صادرات مواد غذایی و کود از چندین بندر اوکراین از طریق دریای سیاه که با میانجی‌گری سازمان ملل متحد و ترکیه در 22 ژوئیه امضا شد، در صورت مخالفت روسیه یا اوکراین با تمدید آن، در 19 نوامبر جاری منقضی خواهد شد.

روسیه پس از متهم کردن اوکراین به استفاده از توافقنامه به عنوان پوششی برای هدف قرار دادن کشتی‌های روسی در شبه‌جزیره الحاقی کریمه، مشارکت خود در آن را موقتاً به حالت تعلیق درآورد.

شایان توجه است که اوکراین مسئولیت خود در انجام این حملات را تایید یا تکذیب نکرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید