مذاکرات بایدن و السیسی در شرم الشیخ؛ تاکید حمایت از مبارزه با تروریسم فرامرزی

رئیس جمهوری آمریکا: ایالات متحده مصر را دوست و متحدی قوی و قابل اتکا در منطقه می‌داند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر جمعه بیستم آبان، در حاشیه اجلاس جهانی درباره تغییرات آب و هوایی در شرم الشیخ، از جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا استقبال کرد.

سخنگوی رسمی ریاست جمهوری مصر اعلام کرد که السیسی ضمن خوش‌آمدگویی به بایدن، همکاری گسترده راهبردی میان دو کشور دوست و نقش محوری این همکاری در حمایت از امنیت و ثبات در خاورمیانه را مورد تاکید قرار داد.

به گفته سخنگوی رسمی ریاست جمهوری مصر، السیسی تقویت هماهنگی و رایزنی فیمابین در مورد پرونده‌های مختلف سیاسی و امنیتی و مسائل منطقه‌ای و همچنین تداوم رایزنی‌های دو جانبه در عرصه‌های مختلف همکاری در چارچوب احترام متقابل و منافع مشترک را مورد تاکید قرار داد.

تداوم رایزنی‌ها

بایدن نیز با ارزشمند توصیف‌کردن توان و تداوم مناسبات مصر و آمریکا، تاکید کرد که ایالات متحده مصر را دوست و متحدی قوی و قابل اتکا در منطقه دانسته و تمایل خود را برای ارتقای هماهنگی و رایزنی مشترک در مورد تمامی مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی با توجه به جایگاه سیاسی مصر و نقش تعادل‌بخش قاهره در پیرامون منطقه‌ای خود ابراز کرد.

مسئله فلسطین

به گفته سخنگوی ریاست جمهوری مصر، در این دیدار تحولات موضوع فلسطین مورد بررسی قرار گرفت و رئیس جمهوری آمریکا، تلاش‌های بی‌وقفه و محوری مصر در این زمینه از جمله حفظ آرامش میان طرفین فلسطینی و اسرائیلی را ارزشمند دانست.

السیسی هم بر موضع قاطع مصر در مورد دستیابی به راه‌حلی عادلانه و جامع که حقوق مردم فلسطین را مطابق با مصوبات بین‌المللی تضمین می‌کند، تأکید ورزید.

مبارزه با تروریسم

در این دیدار همچنین به پرونده مبارزه با تروریسم و افراط‌گرایی پرداخته شد و السیسی، عزم قاطع دولت و مردم مصر برای تداوم تلاش‌های بی‌وقفه در راستای مقابله با این آفت و کاستن از تهدیدات امنیتی و فکری آن را مورد تاکید قرار داد.

رئیس جمهوری آمریکا با تقدیر از موفقیت اقدامات قاطع مصر در این زمینه و تحمل مشکلات ناشی از مبارزه با تروریسم و ایدئولوژی افراطی، ضمن اعلام حمایت واشنگتن از این تلاش‌ها، تاکید کرد که مصر شریک اساسی در مقابله با چالش تروریسم فرامرزی است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید