خیز اتحادیه اروپا برای تحریم 30 فرد و نهاد عامل سرکوب معترضان در ایران

طبق پیش‌نویس ارائه شده «بنیاد تعاون بسیج»، «شبکه خبری پرس‌ تی‌وی»، و یک شرکت فناوری به نام «آروان کلود» و فرماندهان ارشد سپاه پاسداران در بلوچستان، کُردستان و استان‌‌های مازندران و البرز و همچنین عاملان قتل مهسا امینی تحریم‌ خواهند شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در واکنش به سرکوب معترضان در ایران، اتحادیه اروپا هفته آینده، تحریم‌های جدیدی را علیه نهادها و عوامل رژیم جمهوری اسلامی اعمال خواهد کرد.

به گزارش «فرانس پرس»، دیپلمات‌های اروپایی اعلام کرده‌اند که وزرای خارجه این اتحادیه دوشنبه 23 آبان، ضمن بررسی موضوع پهپادهای ایرانی ارسال شده به روسیه، تحریم‌های حقوق‌بشری بیشتری را علیه 30 فرد و نهاد عامل سرکوب معترضان در ایران اعمال خواهد کرد.

آخرین بسته تحریمی اتحادیه اروپا کمتر از یک ماه پیش، به دلیل نقش مقامات جمهوری اسلامی در سرکوب معترضان، 11 فرد و 4 نهاد وابسته به حکومت را هدف قرار داد.

خبرگزاری فرانسه، جمعه 20 آبان‌ماه به نقل از یکی از مقامات ارشد اتحادیه اروپا نوشته است که طبق متن پیش‌نویسی که برای جلسه روز دوشنبه وزرای خارجه این اتحادیه تنظیم شده، «بنیاد تعاون بسیج»، «شبکه خبری پرس‌ تی‌وی»، و یک شرکت در حوزه فناوری به نام «آروان کلود» یا «ابر آروان» را در لیست تحریم‌های حقوق‌بشری اتحادیه اروپا قرار خواهد داد.

بر اساس این گزارش، افرادی که برای اعمال تحریم‌های اتحادیه اروپا پیشنهاد شده‌اند نیز شامل چند نفر از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران در استان‌هایی از جمله بلوچستان، کُردستان، مازندران و البرز است که سرکوب معترضان در آن‌ها بسیار شدید بوده است. خبرگزاری فرانسه همچنین اعلام کرده که اتحادیه اروپا قرار است نام چهار شخص را که در بازداشت مهسا امینی دست داشته‌اند به فهرست‌ تحریم‌های خود اضافه کند.

تحریم‌های جدید حقوق‌بشری اتحادیه اروپا در حالی برای تصویب به نشست وزرای خارجه این اتحادیه می‌رود که ایران تهدیدهای خود علیه شهروندان معترضان را افزایش داده و گفته است که معترضانی را که با اتهام «محاربه» محاکمه می‌کند، فورا اعدام خواهد کرد.

در واکنش به همین تهدیدهای جمهوری اسلامی ایران کارشناسان حقوق‌بشر سازمان ملل متحد از مقامات حکومتی در ایران خواستند که از متهم کردن افراد بازداشت شده در اعتراضات به اتهاماتی که منجر به مجازات اعدام می‌شود، دست بکشند.

اکنون اروپا در حالی برای اعمال تحریم‌های گسترده‌تر علیه تهران خیر برداشته که پیش‌تر مخالفان دولت اولاف شولتز در پارلمان آلمان، دولت این کشور را به‌دلیل کم‌کاری و عقب‌افتادن از آمریکا و کانادا در اقدامات عملی علیه رژیم جمهوری اسلامی آماج انتقادهای خود قرار داده بودند.

آنالنا بربوک، وزیر خارجه آلمان نیز در پاسخ گفته بود که قوانین آلمان «عقب‌افتاده» است و این کشور ناچار است در چارچوب اتحادیه اروپا عمل کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید