اوکراین ائتلاف نظامی ایران و روسیه را تهدیدی علیه امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی دانست

جیک سالیوان: روسیه از موشک‌ها و پهپادهای ایرانی به منظور هدف قرار دادن غیرنظامیان در اوکراین استفاده می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سرهی لوشچنکو، مشاور ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، اعلام کرد که کشورش به هدف برخورداری از زندگی در صلح و رفاه، در حال دفاع از خود در برابر تهاجم است.

هم‌پیمانی تهدیدآمیز

مشاور زلنسکی جمعه 20 آبان در مصاحبه با « العربیه» در خصوص همکاری روسیه- ایران تاکید کرد که این هم‌پیمانی راهبردی نه فقط اوکراین بلکه کشورهای همسایه ایران را تهدید می‌کند. او افزود: «این جنگ نه فقط بر اوکراین بلکه بر امنیت جهانی نیز تاثیر می‌گذارد».

به گفته لوشچنکو، ذخایر موشکی مسکو تمام شده و به همین دلیل می‌کوشد از ایران موشک‌های بالستیک دریافت کند.

او در خصوص شهر خرسون در جنوب اوکراین توضیح داد که سربازان ارتش روسیه به‌طور کامل از این شهر عقب‌نشینی نکرده و حضور برخی از نیروهای روسی در خرسون مشاهده شده است.

لوشچنکو خاطرنشان کرد که نیروهای روسیه در جبهه‌های نبرد متحمل زیان‌های زیادی شده‌اند.

مشاور رئیس جمهوری اوکراین در پایان مصاحبه با «العربیه» بابت کمک‌های مالی بشردوستانه ارائه شده از سوی سعودی تشکر کرد.

کییف ماه‌هاست روسیه را به خرید صدها پهپاد انتحاری ایرانی برای استفاده از آن‌ها در نبردها متهم کرده و در عین حال تاکید دارد که بیش از 400 پهپاد را سرنگون کرده است.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا نیز پنج‌شنبه اعلام کرد، روسیه از موشک‌ها و پهپادهای ایرانی به منظور هدف قرار دادن غیرنظامیان در اوکراین استفاده می‌کند.

این در حالی است که مسکو و تهران هر دو به‌رغم تکذیب رسمی با تناقض‌گویی در برخی موارد به وجود همکاری نظامی میان دو کشور اذعان کرده‌اند.

همگرایی نظامی تهران و مسکو از چند ماه پیش به‌ویژه پس از تشدید تنش‌ها میان روسیه و غرب در پی تهاجم به اوکراین که به اعمال هزاران تحریم علیه مسکو منجر شد، افزایش یافته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید