کییف عقب‌نشینی کامل روسیه از خرسون را «پیروزی مهم» اوکراین ارزیابی کرد

سخنگوی کرملین: عقب‌نشینی از خرسون به هیچ‌وجه، مایه شرم پوتین نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در پی اعلام وزارت دفاع روسیه مبنی بر عقب‌نشینی نیروهای این کشور از کلان‌شهر خرسون به سوی شرق رودخانه دنیپرو، مقامات اوکراینی این عقب‌‌نشینی را «پیروزی مهم» کشورشان در نبرد علیه تهاجم مسکو دانستند.

دیمیترو کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین در «توییتر» نوشت: «اوکراین هم‌اکنون در حال ثبت پیروزی مهم دیگری است که ثابت می‌کند به‌رغم هر آنچه که روسیه اعلام کرده یا انجام دهد، ما پیروز خواهیم شد.»

برافراشتن پرچم اوکراین

خبرگزاری «رویترز» به نقل از شورای منطقه‌ای خرسون اعلام کرد که این شهر تقریباً به‌طور کامل به کنترل نیروهای اوکراینی درآمده است.

سرگئی خلان، از اعضای این شورا، توضیح داد که نیروهای اوکراینی در مرحله نهایی بازپس‌گیری کرانه راست رودخانه دنیپرو در خرسون هستند.

به گزارش رویترز، او در اظهارات مطبوعاتی خود افزود که «بسیاری از سربازان روسی پس از ماه‌ها اشغال خرسون، نتوانستند شهر را ترک کنند و به همین دلیل با درآوردن یونیفورم نظامی خود، لباس‌های غیرنظامی به تن کرده‌اند.»

موضع پسکوف در قبال عقب‌نشینی

از سویی دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین جمعه 20 آبان در کنفرانس مطبوعاتی خود اعلام کرد که این عقب‌نشینی به هیچ‌وجه، مایه خجالت ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه نیست.

پسکوف، افزود: «روسیه همچنان خرسون را بخشی از قلمرو خود می‌داند» که در اواخر سپتامبر رسماً آن را ضمیمه کرد.

این اظهارات پس از آن بیان شد که ارتش اوکراین از بازپس‌گیری حدود 40 شهر در این منطقه خبر داد که بیانگر بزرگترین شکست ارتش روسیه است، به‌ویژه که خرسون، اولین کلان‌شهر اوکراین است که از زمان آغاز تهاجم روسیه به این کشور به اشغال قوای روس درآمد.

خرسون در کنار دونتسک، لوهانسک و زاپروژیا 4 منطقه‌ای هستند که مسکو الحاق آنها به خاک روسیه را در اواخر سپتامبر 2022 اعلام کرده بود.

این شهر از اهمیت ژئوپلیتیک بالایی برخوردار است زیرا در همسایگی دو منطقه دنیپرو پتروفسک و نیکولایف واقع شده و از جنوب غربی با شبه‌جزیره کریمه در دریای سیاه، مرز زمینی داشته و از جنوب شرقی، مشرف بر دریای آزوف است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید