واشینگتن: با کشورهای اروپایی راه‌های حمایت از معترضان ایرانی را بررسی کردیم

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: هر کاری از دستمان بر می‌آید برای حمایت از آنها [مردم ایران] انجام می‌دهیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در اظهاراتی از تماس رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران و وندی شرمن، قائم‌ مقام وزارت خارجه با کشورهای اروپایی برای بررسی راه‌های حمایت از معترضان ایرانی خبر داد.

پرایس، پنج‌شنبه 10 نوامبر به وقت محلی، در نشستی مطبوعاتی با تاکید بر اینکه اعتراضات در ایران محصول اشتیاق و آرمان‌های مشروع مردم این کشور برای زندگی بهتر است گفت این اعتراضات «طبیعی» و «بدون رهبر» است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: «هر کاری از دستمان بر می‌آید برای حمایت از آنها [مردم ایران] انجام می‌دهیم - در وهله نخست با مسئول دانستن رژیم، اما همچنین با ارائه ابزار و اختیاراتی که بتوانند برای بیان خواسته‌های خود استفاده کنند و صدای خود را به گوش دیگران برسانند. برای برقراری ارتباط با همدیگر در داخل کشورشان و در نهایت ارتباط با جهان.»

با شروع اعتراضات ضد‌حکومتی در ایران، دولت آمریکا تاکنون چندین بار حمایت خود از معترضان را اعلام داشته و برخی از مقاما‌ت و نهادهایی که در سرکوب مردم ایران نقش دارند را تحریم کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در ادامه اظهارات خود از سفر اخیر نیکلای پاتروشف، دبیر شورای امنیت ملی روسیه به ایران ابراز نگرانی کرد و همکاری روزافزون مسکو و تهران را «تهدیدی عمیق» در عرصه جهانی خواند.

پرایس با تاکید بر اینکه روسیه و ایران «کارایی خود را در توانایی سرکوب مردم و سرکوب آرمان‌های مشروع مردم خود نشان داده‌اند»، از اینکه این دو کشور تجربه خود را در راستای سرکوب معترضان به اشتراک بگذارند، ابراز نگرانی کرد.

در پی سفر نیکلای پاتروشف به تهران، دیدار و مذاکره او با علی شمخانی، نگرانی‌ها از همکاری‌های بیشتر دو کشور در زمینه سرکوب معترضان در ایران و همکاری برای پیشبرد جنگ در اوکراین شدت گرفته است.

در بیانیه شورای امنیت ملی روسیه که درباره این سفر منتشر شده، آمده که «دو طرف مسائل مربوط به امنیت اطلاع‌رسانی و راه‌های مقابله با تلاش‌های آژانس‌های اطلاعاتی غرب برای مداخله در امور داخلی دو کشور را به بحث گذاشتند.»

روسیه پیش از این نیز در پیامی که برای تهران فرستاد، اعلام کرده بود که حاضر است به ایران برای مقابله با خطر «تروریسم» کمک کند. این بیانیه مسکو بلافاصله بعد از حمله مسلحانه به زیارتگاه «شاهچراغ» در شیراز منتشر شد و بسیاری آن را چراغ سبز دولت پوتین برای کمک به سرکوب معترضان در ایران و مشابه اتفاقی که در سوریه افتاد دانسته‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید