ند پرایس: ایران در پرونده هسته‌ای فقط وقت‌کشی می‌کند

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: پیشرفتی در زمینه موضوعات نظارتی آژانس بر پرونده هسته‌ای ایران حاصل نشده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در اظهاراتی با اشاره به گزارش فصلی اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت، هیچ پیشرفتی در زمینه حل موضوعات نظارتی آژانس در مراکز هسته‌ای ایران حاصل نشده و تهران در این زمینه تنها وقت‌کشی کرده است.

پرایس، پنج‌شنبه 10 نوامبر به وقت محلی، در نشستی مطبوعاتی ضمن ابراز نگرانی از عدم پیشرفت در پرونده هسته‌ای ایران، تصریح کرد که تهران بر اساس تعهدات قانونی خود می‌باید به سوالات آژانس پاسخ دهد.

او با اشاره به تعهدات «ان‌پی‌تی» و تعهدات «توافق جامع نظارتی» ایران، از این کشور خواست تا در زمینه تحقیقات لازم در مراکز هسته‌ای این کشور با آژانس همکاری کامل کند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با خودداری از اظهارنظر درباره افزایش ذخایر اورانیوم غنی‌سازی شده ایران گفت، واشینگتن از استقلال عمل آژانس بین‌المللی انرژی حمایت کرده و از عدم پیشرفت در برنامه نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران نگران است.

او در همین زمینه افزود، ایالات متحده آمریکا از نزدیک با مقامات آژانس از جمله رافائل گروسی، مدیر کل این نهاد بین‌المللی و سایر شرکای واشینگتن رایزنی خواهد کرد.

بر اساس آخرین گزارش فصلی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ایران به روند افزایش ذخایر اورانیوم غنی‌سازی شده خود ادامه داده و فاصله خود را با ساخت بمب هسته‌ای کاهش داده است.

آژانس در این گزارش تخمین زده است که تهران در اکتبر سال جاری 62.3 کیلوگرم اورانیوم 60 درصد غنی‌سازی شده در اختیار داشته است. مقایسه این عدد با ماه سپتامبر حاکی از افزایش 6.7 کیلوگرمی ذخایر اورانیوم ایران است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید