رویترز: ایران با سفر ناظران آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به این کشور موافقت کرد

به گفته دیپلمات‌ها، قطعنامه کشورهای غربی از ایران می‌خواهد تا در زمینه پرونده هسته‌ای با آژانس همکاری کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

بر اساس گزارش محرمانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که به رویت خبرگزاری «رویترز» آمده است، جمهوری اسلامی برای ارائه پاسخ‌های لازم درباره منشأ آثار اورانیوم کشف‌شده در سه مرکز هسته‌ای این کشور، با سفر ناظران آژانس به ایران موافقت کرده است.

موافقت ایران با این سفر که قرار است در ماه جاری صورت گیرد، یک هفته پیش از نشست فصلی شورای حکام آژانس اعلام شد.

رویترز درباره این نشست نوشته است، برآورد دیپلمات‌ها از جلسه آینده شورای حکام این است که قدرت‌های غربی برای تصویب قطعنامه‌ای علیه ایران فشار خواهند آورد.

به گفته این دیپلمات‌ها، قطعنامه کشورهای غربی از ایران می‌خواهد تا در زمینه پرونده هسته‌ای با آژانس همکاری کند.

ایران پیشتر دربرابر قطعنامه‌های آژانس واکنش نشان داده و برخوردی منفی داشته است.

خبرگزاری رویترز به نقل از شمار زیادی از دیپلمات‌ها افزوده است، موافقت ایران با سفر کارشناسان آژانس، «اقدام ضعیف و مستتری» با هدف کاهش حمایت اعضای شورای حکام از قطعنامه کشورهای غربی علیه ایران است.

با این وجود به گفته این دیپلمات‌ها، با توجه به «عدم پیشرفت ملموس» در پرونده هسته‌ای ایران، امید زیادی برای جلوگیری از انتقادها علیه ایران در نشست آینده شورای حکام وجود ندارد.

بر اساس گزارش محرمانه آژانس، رافائل گروسی، مدیر کل آژانس «تأکید می‌کند که این نشست (بین ایران و بازرسان آژانس) می‌باید با هدف شفاف‌سازی موثر و حل و فصل موضوعات [باقی‌مانده] صورت گیرد.»

این گزارش افزود، آژانس «انتظار دارد که توضیحات فنی و معتبری درباره این موضوعات از ایران، از جمله دسترسی به سایت‌ها و مواد و همچنین نمونه‌برداری در صورت نیاز دریافت کند.»

گروسی روز چهارشنبه به رویترز گفته بود، سفر بازرسان آژانس به ایران در چند هفته آینده صورت خواهد گرفت.

یک دیپلمات ارشد نیز در این زمینه به رویترز گفته است، موافقت مقامات جمهوری اسلامی با سفر بازرسان آژانس به ایران، در راستای «الگویی» است که تهران پیش از هر نشست شورای حکام از خود نشان می‌دهد.

به گفته این دیپلمات، دقیقا پیش از برگزاری هر نشست شورای حکام، مقامات جمهوری اسلامی «تلاش می‌کنند کاری انجام دهند. شما می‌توانید یک الگوی تاریخی ببینید.»

یک دیپلمات دیگر افزوده است، بعید است اقدامات ایران پیش از برگزاری نشست آژانس، موضع کشورهای عضو شورا را تغییر دهد.

او خاطر نشان کرد، قطعنامه احتمالی شورای حکام در مقایسه با قطعنامه پیشین در ماه ژوئن علیه ایران، شدیداللحن‌تر خواهد بود.

دو دیپلمات به خبرگزاری رویترز گفته‌اند، کشورهای آلمان، بریتانیا و فرانسه موسوم به «تروئیکای اروپایی»، روز دوشنبه درباره پرونده ایران در شورای حکام با نمایندگان آمریکا، در پاریس دیدار و گفت‌وگو خواهند کرد.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در نشست مطبوعاتی روز گذشته گفت، برگزاری چنینی نشستی را تایید نمی‌کند اما در ادامه تصریح کرد، رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران با شرکای اروپایی واشینگتن به صورت مرتب در تماس است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید