جمهوری‌خواهان تاکنون 211 کرسی از مجلس نمایندگان را کسب کرده‌اند

حزب جمهوری‌خواه در صدد است تا اکثریت پارلمانی را کسب کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مرکز آمار «ادیسون»، جمعه 20 آبان اعلام کرد که بر اساس تازه ترین نتایج شمارش آرا انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا، جمهوری خواهان تاکنون 211 کرسی در مجلس نمایندگان را به دست آورده‌اند. در مقابل دمکرات‌ها نیز توانستند 197 کرسی را در این مجلس برای خود کسب کنند.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، مقامات آمریکایی تأکید کردند که شمارش آرا در ایالت «آریزونا» ممکن است تا هفته آینده ادامه یابد.

کندی روند شمارش آرا

طبق قوانین ایالات متحده، مسئولیت شمارش آرا به ایالت‎های این کشور محول شده است. با این حال، روند شمارش در برخی از ایالت‌ها مانند آریزونا، نوادا و جورجیا که رقابت شدید و نتایج آرا به هم بسیار نزدیک است، بیشتر طول می‌کشد.

آریزونا، نوادا و جورجیا

در ایالت آریزونا ممکن است نتیجه‌ای که مشخص شود برای کنترل مجلس سنا سرنوشت‌ساز باشد و کسی که در این ایالت پیروز شود حزب او کنترل سنا را به دست خواهد گرفت.

«مارک کلی» نامزد دموکرات‌ها و «بلیک مسترز» نامزد جمهوری خواه، در این ایالت با هم رقابت می‌کنند.

در شهرستان «ماریکوپا» که دومین منطقه رای‌‌دهی بزرگ در آمریکا و 60 درصد از کل آرا در آریزونا را دارد، تعداد رای‌دهندگان به طرز چشمگیری افزایش یافته و به 290 هزار نفر رسیده است که بیشترین تعداد رای‌دهندگان در تاریخ این ایالت به شمار می‌رود. تعداد رای‌دهندگان در این ایالت نسبت به سال 2020 حدود 100هزار نفر افزایش یافته است.

در نوادا و جورجیا

در ایالت «نوادا» شمارش آرا کمی سریعتر از آریزونا اجرا می‌شود و تقریباً 83 درصد آرا در این ایالت شمارش شده، اما شمارش تعداد زیادی از برگه‌های رای پستی نیز زمان‌بر است.

اما ایالت جورجیا شهروندان آمریکایی در انتظار دور دوم رای گیری یا دور دوم انتخابات که در 6 دسامبر برگزار خواهد شد، هستند. چرا که نتایج آرا برای «رافائل وارناک»، نامزد دموکرات و «هرشل واکر» نامزد جمهوری‌خواه که از حمایت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا برخوردار است، مساوی بوده است.

در حالی که نتایج نهایی انتخابات به زودی مشخص نمی‌شود، میلیون‌ها آمریکایی منتظر اعلام نتایج و مشخص شدن اکثریت کرسی‌ها در مجلس نمایندگان و مجلس سنا و همچنین تعیین حاکمان جدید 36 ایالت این کشور هستند.

در این انتخابات رقابت شدیدی میان دو حزب جمهوری‌خواه و دمکرات برای کسب اکثریت برقرار بود و شعارهای نامزدهای انتخاباتی این دوره بر موضوعاتی از قبیل تورم اقتصادی، افزایش قیمت‌ها، سوخت، موضوع سقط جنین و مسائل دیگر، متمرکز بود.

جمهوری‌خواهان اطمینان داشتند که بایدن را از کسب اکثریت در کنگره محروم خواهند کرد بویژه که نظرسنجی‌ها از کاهش محبوبیت او خبر می‌دهد.

با این حال حزب دموکرات توانست تا حدودی زیان‌های خود را کاهش دهد و مانع از ایجاد نفوذ گسترده برای دونالد ترامپ در کنگره شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید