انتقاد از دولت آلمان به‌دلیل عقب‌افتادن از کانادا و آمریکا در روند تحریم ایران

رئیس پارلمان اروپا ضمن فراخوان برای اتخاذ موضع قاطعانه در برابر رژیم جمهوری اسلامی، خواستار انجام تحقیقات بین‌المللی درباره سرکوب معترضان در ایران و اعمال تحریم‌های جدیدی علیه حکومت ایران شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در حالی‌که اتحادیه اروپا برای اعمال دور جدیدی از تحریم‌های حقوق‌بشری علیه رژیم جمهوری اسلامی به‌دلیل سرکوب معترضان آماده می‌شود، مخالفان دولت در آلمان نسبت به عملکرد دولت اولاف شولتز، صدراعظم آلمان در قبال تهران، انتقادهایی جدی مطرح کرده‌اند.

مخالفان دولت آلمان روز چهارشنبه، 18 آبان این کشور را به عدم‌ اعمال فشارهای کافی بر رژیم جمهوری اسلامی ایران متهم کردند.

نوربرت روتگن، نماینده پارلمان از حزب دموکرات مسیحی، حزب آنگلا مرکل در پارلمان، ضمن انتقاد از موضع دولت آلمان در قبال نقض‌های سیستماتیک حقوق بشری در ایران، گفت که دولت آلمان حداقل فشار را بر رژیم ایران اعمال می‌کند و در حمایت از خیزش ایرانیان دیر اقدام کرده است.

روتگن در بخش دیگری از اظهارات خود پایبندی به توافق هسته‌ای با ایران را خطای بزرگ توصیف کرده و تلاش برای احیای آن را نیز اشتباه خواند.

در واکنش به این انتقادها، آنالنا بربوک، وزیر خارجه آلمان نیز گفته است که کشورش به‌واسطه «سیستم قانونی عقب‌افتاده »خود از اعمال تحریم‌ علیه حکومت ایران از کانادا و آمریکا عقب افتاده است.

او با تاکید بر ضرورت اقدام علیه حکومت ایران در چارچوب اتحادیه اروپا، از در راه بودن بسته تحریمی جدیدی علیه رژیم ایران به‌دلیل سرکوب معترضان خبر داده است.

پیش‌تر سخنگوی وزارت خارجه آلمان گفته بود که گفت‌وگوهای سازنده‌ای در اتحادیه اروپا در جریان است تا بسته دوم تحریمی این اتحادیه برای نقض گسترده حقوق‌بشر در ایران به نشست روز 14 نوامبر وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا برسد.

با این‌وجود، وزیر خارجه آلمان در واکنش به انتقادها از پایبندی آلمان به توافق هسته‌ای با ایران، گفت اولویت جلوگیری از دست‌یابی تهران به سلاح هسته‌ای است.

به‌‌رغم تلاش دولت اولاف شولتز در آلمان برای متعاقد کردن افکار عمومی و اعضای پارلمان این کشور، نمایندگان پارلمان فدرال آلمان روز چهارشنبه، 18 آبان‌ماه به لایحه پیشنهادی احزاب حاکم که دولت را به افزایش فشارها علیه رژیم ایران ملزم می‌کند، رای موافق دادند.

بر اساس گزارش خبرنگار «العربیه»، بزرگترین حزب مخالف (دمکرات مسیحی - حزب مرکل) به نفع این لایحه رای داده و تنها دو حزب کوچک تندرو «دی لینکا»(چپ افراطی) و جایگزین برای آلمان (راست افراطی) رای مخالف داده‌اند.

حمایت اروپا از بسته تحریمی جدید علیه ایران

انتقادها به عملکرد دولت آلمان به برخورد با رژیم جمهوری اسلامی در حالی مطرح می‌شود که چهارشنبه، روبرتا میتسولا، رئیس پارلمان اروپا نیز ضمن فراخوان برای اتخاذ موضع قاطعانه در برابر رژیم ایران، خواستار انجام تحقیقات بین‌المللی درباره سرکوب معترضان در ایران و اعمال تحریم‌های جدیدی علیه حکومت جمهوری اسلامی شد.

همزمان، شارل میشل، رئیس شورای اروپا نیز اعلام کرده که این شورا در حال بررسی اعمال تحریم‌های بیشتری علیه دستگاه‌های امنیتی رژیم جمهوری اسلامی به‌دلیل نقش آن‌ها در سرکوب مردم معترض ایران است.

رئیس شورای اروپا همچنین از مقامات اتحادیه اروپا خواسته تا صفوف خود را برای حمایت از معترضان مسالمت‌آمیز در ایران بسیج کنند. شارل میشل در سخنرانی خود در برابر نمایندگان پارلمان اروپا تایید کرده که نمایندگان کشورهای عضو اتحادیه اروپا در حال بررسی اعمال تحریم‌های بیشتر علیه مقامات ایرانی هستند.

او همچنین مقاومت زنان و دختران ایران را «شجاعت استثنایی» خوانده و آن را تحسین کرده است.

اتحادیه اروپا پیش از این 11 فرد و 4 نهاد وابسته به رژیم جمهوری اسلامی را به دلیل نقش آن‌ها در سرکوب زنان و معترضان ایرانی تحریم کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید