کارشناس وال‌استریت ژورنال: آمریکا باید برای تغییر رژیم به مردم ایران کمک کند

سقوط رژیم استبدادی جمهوری اسلامی هدیه‌ای برای ایالات متحده، متحدان آن در خاورمیانه، و جبهه دموکراسی‌خواهان در سرتاسر جهان خواهد بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

والتر راسل مید، کارشناس سیاسی، در مقاله‌ای برای روزنامه آمریکایی «وال‌استریت‌ ژورنال» خواستار کمک ایالات متحده به مردم ایران برای براندازی جمهوری اسلامی و استقرار دموکراسی شده است، چرا که این کار را هم از لحاظ «اخلاقی» و هم «راهبردی» کار درستی می‌داند.

به گفته راسل مید، اکنون وقت دست به کار شدن است، چرا که «حاکمان متکبر و بی‌کفایت» ایران، با سرکوب انقلاب آزادی‌خواهانه مردم این کشور، خود را به طرزی «بی‌سابقه» در انزوا قرار داده‌اند، به‌طوری که حتی «آپولوجیست‌های رژیم» در غرب نیز نمی‌توانند از آنها دفاع کنند.

به علاوه، اتحاد رهبران ایران با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه در حمله به اوکراین، آنها را مستقیما رو در روی اتحادیه اروپا و ایالات متحده قرار داده است، و فروش تسلیحات توسط آنها به مسکو، ناقض تحریم‌های تسلیحاتی شورای امنیت سازمان ملل است.

به گفته این کارشناس سیاسی، تحت چنین شرایطی، اگر کاخ سفید مصمم به حمایت از مردم ایران باشد، گزینه‌های متعددی پیش رو دارد. از جمله آنکه می‌تواند همکاری با اروپا را برای بازگرداندن یکجا و سریع تحریم‌های بین‌المللی روی تهران افزایش دهد.

همچنین، وضع تحریم‌های جدید علیه رژیم ایران به دلیل صدور تسلیحات به روسیه، و جلوگیری جدی‌تر از صادرات نفت ایران از طریق بازار سیاه، و فلج کردن رژیم از نظر اقتصادی، همه می‌توانند کمک‌های مهمی به مردم ایران به منظور سرنگون کردن هرچه سریع‌تر رژیم باشند.

علاوه بر این، واشینگتن می‌تواند همکاری خود را با کشورهای همسایه ایران افزایش دهد، و از این طریق نیروهای نیابتی شبه‌نظامی ایران در خاورمیانه همچون حزب‌الله و حماس را تحت فشار بیشتری قرار دهد.

راسل مید، نتیجه می‌گیرد که سقوط «رژیم استبدادی آخوندی» که از زمان استقرارش مردم ایران را شکنجه داده و صلح را در خاورمیانه از میان برده است، هدیه‌ای برای ایالات متحده، متحدان آن در خاورمیانه، و جبهه دموکراسی‌خواهان در سرتاسر جهان خواهد بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید