نگرانی‌ از همکاری فزاینده مسکو و تهران در سرکوب خیزش ایرانیان و پیشبرد جنگ اوکراین

دبیران شورای عالی امنیت ملی ایران و روسیه بر ضرورت تقویت همکاری فی‌مابین برای دور زدن تحریم‌ها و مقابله با تهدیدهای غرب تاکید کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در پی سفر نیکلای پاتروشف، دبیر شورای امنیت ملی روسیه به تهران، دیدار و مذاکره او با علی شمخانی، دبیر شورای امنیت جمهوری اسلامی ایران، نگرانی‌ها از همکاری‌های بیشتر دو کشور در زمینه سرکوب معترضان در ایران و همکاری برای پیشبرد جنگ در اوکراین شدت گرفته است.

در بیانیه شورای امنیت ملی روسیه که درباره این سفر منتشر شده، آمده که «دو طرف مسائل مربوط به امنیت اطلاع‌رسانی و راه‌های مقابله با تلاش‌های آژانس‌های اطلاعاتی غرب برای مداخله در امور داخلی دو کشور را به بحث گذاشتند.»

رسانه‌های داخل ایران، از جمله سایت روزنامه «همشهری» نیز روز چهارشنبه ‌18 آبان، درباره این سفر و گفت‌وگوهای بین دو مقام ارشد امنیتی ایران و روسیه نیز نوشته‌اند که آن‌ها به دنبال روش‌هایی برای «برون‌رفت از بحران‌های منطقه‌ای» و همکاری‌های بیشتر برای «مقابله با تحریم‌های غیرقانونی غرب» علیه ایران و روسیه هستند.

همشهری همچنین نوشته است که در این سفر «طیف وسیعی از مسائل سیاسی و اقتصادی در راستای توسعه روابط دوجانبه و همکاری‌های بین‌المللی» بررسی می‌شود.

خبرگزاری «فارس» وابسته به سپاه پاسداران نیز در گزارشی که چهارشنبه پس از این رایزنی‌ها منتشر کرده، به نقل از بیانیه شورای امنیت ملی روسیه، نوشته است که «پاتروشف و شمخانی بر نیاز مسکو و تهران بر اشتراک تجربیات درباره تقویت توان بالقوه اقتصادی و افزایش روابط تجاری به منظور مقابله با فشار تحریم‌ها تاکید کردند.»

همزمان، محمد مخبر، معاون اول ابراهیم رئیسی نیز در دیدار روز چهارشنبه خود با دستیار ویژه رئیس جمهور روسیه خواستار افزایش حجم مبادلات تجاری با مسکو شده و گفته است : «ایران و روسیه باید تلاش کنند استفاده از ارز ملی دو کشور را هر چه سریعتر در مبادلات تجاری فیمابین گسترش دهند.»

در پی این تعمیق روابط بین روسیه و ایران، نگرانی‌ها از همکاری‌ بیشتر روسیه با حکومت جمهوری اسلامی برای سرکوب هرچه بیشتر معترضان در ایران و کشتار بیشتر غیرنظامیان در خاک اوکراین شدت گرفته است.

روسیه پیش از این نیز در پیامی که برای تهران فرستاد، اعلام کرده بود که حاضر است به ایران برای مقابله با خطر «تروریسم» کمک کند. این بیانیه مسکو بلافاصله بعد از حمله مسلحانه به زیارتگاه «شاهچراغ» در شیراز منتشر شد و بسیاری آن را چراغ سبز دولت پوتین برای کمک به سرکوب معترضان در ایران و مشابه اتفاقی که در سوریه افتاد دانسته‌اند.

همچنین سفر پاتروشف به تهران در حالی انجام می‌شود که در هفته‌های گذشته گزارش‌هایی از افزایش پشتیبانی تسلیحاتی ایران از روسیه در جنگ علیه اوکراین منتشر شده است.

مقامات اوکراینی تاکنون بارها درباره خطر حملات پهپادهای انفجاری ساخت ایران که عمدتا زیرساخت‌های شهری و ساختمان‌های غیرنظامی را در اوکراین هدف می‌گیرند، هشدار داده‌اند.

ارتش اوکراین نیز اعلام کرده که این پهپادها می‌توانند 1500 مایل پرواز کنند و از روی کامیون‌های روسی که حالا در چهارگوشه خاک اوکراین مستقر شده‌اند، تهدیدی برای سایر کشورهای اروپایی نیز به شمار می‌روند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید