انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا؛ جمهوری‌خواهان پیشتاز رقابت در مجلس نمایندگان

به گفته ناظران پیروزی جمهوری‌خواهان و کسب اکثریت کرسی‌ها در مجلس نمایندگان می‌تواند آغازگر دوره‌ای از «دولت تقسیم شده» و «فرسایش قدرت» جو بایدن رئیس جمهوری کنونی آمریکا باشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

بر اساس نتایج اولیه‌ای انتخابات میان دوره‌ای آمریکا که صبح چهارشنبه 18 آبان منتشر شد، چندین سناتور جمهوری‌خواه به مجلس نمایندگان آمریکا راه یافتند.

رای‌گیری در شماری از ایالت‌های شرقی و مرکزی آمریکا شامگاه سه‌شنبه، پایان یافت و شمارش آرا آغاز شده است.

طبق گزارش رسانه‌های آمریکا نتایج اولیه حاکی از پیشتازی جمهوری‌خواهان در انتخابات مجلس نمایندگان است.

به گفته ناظران پیروزی جمهوری‌خواهان و کسب اکثریت کرسی‌ها در مجلس نمایندگان می‌تواند آغازگر دوره‌ای از «دولت تقسیم شده» و «فرسایش قدرت» جو بایدن رئیس جمهوری کنونی آمریکا باشد.

با بسته‌شدن مراکز رای‌گیری‌ها در انتخابات میان دوره‌ای در سراسر ایالات متحده در صبح چهارشنبه، بعید است که نتیجه نهایی به این زودی‌ها اعلام شود.

در این انتخابات رقابت شدیدی میان دو حزب جمهوری‌خواه و دمکرات‌ها برای کسب 35 کرسی مجلس سنا و 435 کرسی مجلس نمایندگان صورت می‌گیرد.

نتایج اولیه

بر اساس آمار رسانه‌های آمریکا، جمهوری‌خواهان تاکنون 174 کرسی در مجلس نمایندگان به دست آورده‌اند که با این وضعیت تنها 133 کرسی برای دموکرات‌ها باقی مانده است.

برای به دست گرفتن کنترل کامل مجلس نمایندگان، جمهوری‌خواهان باید 218 کرسی از 435 کرسی مورد مناقشه را به دست آورند.

اما در مجلس سنا رقابت‌ شدیدی بر سر 35 کرسی از 100 کرسی همچنان ادامه دارد. دموکرات‌ها تاکنون 48 کرسی در برابر 47 کرسی جمهوری‌خواهان به دست آورده‌اند.

جمهوری‌خواهان برای کسب اکثریت به 51 کرسی نیاز دارند اما دموکرات به دلیل وجود کامالا هریس به عنوان معاون رئیس جمهوری آمریکا که بر اساس قانون این کشور ریاست جلسات مجلس نمایندگان را بر عهده دارد و در موارد تساوی رأی نمایندگان دو حزب رای قاطع و تعیین کننده را دارد، تنها به 50 کرسی نیاز دارند.

نتایج اولیه همچنین نشان داد که نانسی پلوسی از کالیفرنیا با 82 درصد آرا، کرسی خود را در مجلس نمایندگان حفظ خواهد کرد.

شانس بیشتر جمهوری‌خواهان برای پیروزی

جمهوری‌خواهان برای به دست آوردن 5 کرسی مورد نیاز جهت کنترل مجلس نمایندگان، شانس بیشتری دارند، اما کنترل سنا ممکن است به رقابت‌های شدید در پنسیلوانیا، نوادا، جورجیا و آریزونا محدود شود.

این رای به تجدید کل کرسی‌های مجلس نمایندگان (435 کرسی) و یک سوم کرسی‌های سنا، علاوه بر طیف وسیعی از پست‌های محلی منجر می‌شود.

همچنین با اعلام نتایج نهایی این انتخابات، در پنج ایالت آمریکا همه‌پرسی درباره حق سقط جنین برگزار خواهد شد. در همین حال گزارش شده که ده‌ها دستگاه شمارش آرا در شهرستان ماریکوپا، آریزونا از کار افتاده‌اند. روز گذشته این مسئله به موجی از اتهامات مربوط به تقلب در میان رأی‌دهندگان در رسانه‌های راستگرا منجر شد.

ایالت ایلینوی اعلام کرد که در معرض یک حمله سایبری قرار گرفته است که بر مکانیسم رأی‌گیری در انتخابات میان دوره‌ای کنگره تأثیر می‌گذارد.

این ایالت گفت: «حمله سایبری که ما در معرض آن هستیم با هدف بی‌ثبات کردن دموکراسی در آمریکا است».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید