مسکو: انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا به بهبود روابط بحرانی دو کشور نمی‌انجامد

دیمیتری پسکوف: هنوز برای صحبت در مورد گفت‌وگو با ایالات متحده پیرامون تمدید معاهده «نیو استارت» زود است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

کرملین با اعلام این که انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا باعث بهبود روابط در آستانه فروپاشی مسکو و واشینگتن نخواهد شد، گمانه‌زنی‌ها در خصوص دخالت روسیه در انتخابات آمریکا را رد کرد.

رسانه‌های رسمی روسیه، چهارشنبه 18 آبان به نقل از دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین نوشتند، هنوز برای صحبت در مورد گفت‌وگو با ایالات متحده پیرامون تمدید معاهده «نیو استارت» به منظور محدود کردن سلاح‌های هسته‌ای، زود است.

وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرده بود که ایالات متحده و روسیه در آینده‌ای نزدیک برای بررسی امکان ازسرگیری عملیات بازرسی بر اساس معاهده «نیو استارت» (توافقنامه اصلی خلع سلاح هسته‌ای) میان دو ابرقدرت هسته‌ای، به هدف کاهش و توقف تولید تسلیحات هجومی راهبردی، دیدار خواهند کرد.

ابراز امیدواری پرایس

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در تایید اطلاعات ارائه شده از سوی خبرگزاری «بلومبرگ» به خبرنگاران گفت: «توافق کردیم که کمیته مشورتی دوجانبه بتواند در آینده‌ای نزدیک در چارچوب معاهده «نیو استارت»، تشکیل جلسه دهد».

او با اشاره به اهمیت تداوم گفت‌وگو با روسیه در مورد «کاهش خطرات» به رغم جنگ در اوکراین، افزود: «فعالیت کمیته، محرمانه است، اما امیدواریم که نشستی سازنده برگزار شود.»

این نشست در صورت قطعی‌شدن، در حالی برگزار خواهد شد که در روزهای اخیر، اندکی از شدت اظهارات مرتبط با تهدیدات روسیه به حمله اتمی در چارچوب جنگ با اوکراین، کاسته شده است.

پرایس از مشخص‌کردن تاریخ یا مکان برگزاری جلسه این کمیته مشورتی که آخرین نشست آن، در اکتبر 2021 منعقد شده بود، خودداری کرد.

تعلیق بازرسی‌ها

مسکو در اوت گذشته از تعلیق بازرسی‌های برنامه‌ریزی شده آمریکا بر اساس معاهده «نیواستارت» از مراکز نظامی روسیه خبر داده و تاکید کرد که این اقدام، در پاسخ به ممانعت واشینگتن از اجرای بازرسی‌های مشابه روسیه در ایالات متحده انجام گرفت.

معاهده «نیواستارت»، جدیدترین توافق دوجانبه از این دست است که دو قدرت بزرگ هسته‌ای جهان را در تعامل با هم قرار می‌دهد.

این معاهده که در سال 2010 امضا شد، زرادخانه‌های هسته‌ای دو کشور را به حداکثر 1550 کلاهک هسته‌ای محدود می‌کند که تقریباً 30 درصد نسبت به سقف قبلی تعیین شده در سال 2002 کمتر است.

«نیو استارت» همچنین تعداد لانچرهای استراتژیک و بمب‌افکن‌های سنگین را به 800 عدد محدود می‌کند که با آنها می‌توان کره زمین را چندین بار نابود کرد.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در سال 2021، تاریخ اعتبار این معاهده را به مدت 5 سال تا سال 2026 تمدید کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید