دستور عقب‌نشینی ارتش روسیه از منطقه خرسون اوکراین صادر شد

مشاور رئیس جمهوری اوکراین: تا زمانی که پرچم اوکراین در خرسون برافراشته نشود، نمی‌توان درباره عقب‌نشینی روسیه صحبت کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه، چهارشنبه 18 آبان به نیروهای خود دستور داد از کرانه غربی رودخانه دنیپرو عقب‌نشینی کرده و با حملات اوکراین در نزدیکی شهر خرسون در جنوب این کشور مقابله نکنند.

این در حالی است که مشاور رئیس جمهوری اوکراین در این‌باره اعلام کرد: «هنوز زود است که بتوان در مورد عقب‌نشینی روسیه از خرسون صحبت کرد».

به گفته او برخی از نیروهای روسی همچنان در خرسون حضور داشته و جمعی دیگر مجبور به عقب‌نشینی شده‌اند اما تا زمانی که پرچم اوکراین در خرسون برافراشته نشود، نمی‌توان درباره عقب‌نشینی روسیه صحبت کرد.

ناظران این عقب‌نشینی را یکی از بزرگترین عقب‌نشینی‌های روسیه می‌دانند که چه‌بسا، نقطه عطفی در نبرد جاری باشد که در آستانه پایان نهمین ماه خود قرار دارد.

ژنرال سرگئی سورووکین، فرمانده کل نیروهای روسیه در سخنرانی تلویزیونی اعلام کرد که دیگر رساندن تدارکات به شهر خرسون امکان‌پذیر نیست و خطوط دفاعی باید در کرانه شرقی رودخانه دنیپرو ایجاد شود.

سوروکین گفت: «جان سربازان و قدرت رزمی یگان‌های خود را نجات خواهیم داد. ادامه حضور آنها در کرانه غربی بی‌فایده است.»

پیش‌شرط‌های زلنسکی

از سوی دیگر، ویکتور بوندارف، رئیس کمیسیون دفاع و امنیت مجلس روسیه، اظهار داشت که پیش‌شرط‌های اعلام‌شده از سوی ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین برای مذاکره با روسیه، «مسخره» است.

بوندارف در کانال تلگرامی خود تاکید کرد که بازگشت مناطق دونباس، خرسون و زاپروژیا به روسیه، بازگرداندن تمامیت ارضی کشور است، زیرا این مناطق در اساس متعلق به روسیه هستند و از دهه 90 قرن گذشته به طور غیرقانونی از خاک روسیه جدا شدند.

زلنسکی: از یک وجب خاک هم چشم‌پوشی نمی‌کنیم

از سویی زلنسکی، متعهد شد که نیروهایش در نبردهای جاری برای کنترل منطقه شرقی دونتسک «حتی از یک وجب» از خاک اوکراین هم دست نخواهند کشید.

زلنسکی شامگاه سه‌شنبه در سخنرانی ویدئویی خود گفت: «اشغالگران هنوز به شدت فعالند و هر روز ده‌ها حمله انجام می‌دهند و متحمل زیان‌های بسیار زیادی می‌شوند اما در هر صورت ما حتی از یک وجب از خاک خود نیز دست نخواهیم کشید».

قطع برق

زلنسکی در بخش دیگری از سخنانش افزود: «حدود چهار میلیون نفر در کییف و 14 منطقه دیگر دچار بی‌برقی هستند».

حملات موشکی و پهپادی روسیه علیه اوکراین که با استفاده از پهپادهای ساخت ایران انجام شده، زیرساخت‌های انرژی اوکراین را در چند هفته گذشته و در آستانه زمستان که میانگین دما معمولاً به چندین درجه زیر صفر و گاهی به منفی 20 درجه کاهش می‌یابد، هدف قرار داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید