اوکراین خواستار سیستم ضدهوایی پیشرفته از آمریکا برای مقابله با پهپادهای ایرانی شد

اوکراین همچنین خواستار دریافت موشک‌های دوربرد برای هدف قرار دادن انبارهای ذخیره پهپادهای ایرانی در پشت خطوط دشمن شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

روسلان استفانچوک، رئیس پارلمان اوکراین از ایالات متحده خواسته تا سیستم‌های دفاع هوایی پیشرفته برای مقابله با پهپادهای انتحاری ساخت ایران که روسیه برای حمله به اوکراین از آنها استفاده می‌کند، در اختیار کشورش بگذارد.

به گزارش «ای‌بی‌سی نیوز»، استفانچوک در نامه‌ای که خطاب به کنگره آمریکا نوشته، و نسخه‌ای از آن را در اختیار این خبرگزاری قرار داده، برای کشورش خواستار سامانه‌های دفاع هوایی فوق‌متحرک موسوم به «C-RAM» شده است، تا با کمک آنها بتواند از نیروگاه‌ها و دیگر زیرساخت‌های حیاتی اوکراین دفاع کند.

C-RAM گونه‌ای توپ ضدهوایی است که از طریق تجهیزات الکترونیکی تهدیدهای هوایی را پیدا کرده و روی آنها قفل می‌کند، و سپس شروع به تیراندازی به سوی هدف می‌کند تا آن را سرنگون کند. به گفته کارشناسان «ناتو»، این توپ ضدهوایی بسیار موثر است، و می‌تواند حدود 4500 گلوله در دقیقه شلیک کند.

به گفته مقامات اوکراینی، پهپادهای ایرانی که عموما از شبه‌جزیره کریمه پرتاب می‌شوند، به آرامی پرواز می‌کنند، و ارتش اوکراین می‌تواند بلافاصله آنها را رهگیری کند. با این حال، پهپادها می‌توانند در میانه راه تغییر مسیر دهند، که موقعیت‌یابی آنها را برای سیستم دفاع هوایی اوکراین دشوار می‌کند.

استفانچوک همچنین در نامه خود از قانونگذاران ارشد ایالات متحده خواسته به او کمک کنند دولت بایدن را قانع کند تا برای هدف قرار دادن انبارهای ذخیره پهپادهای ایرانی در پشت خطوط دشمن در سرزمین‌های اشغالی، «موشک‌های دوربرد» در اختیار ارتش اوکراین بگذارد.

وزیر دفاع اوکراین پیشتر اعلام کرده بود که سامانه‌های دفاع هوایی پیشرفته آمریکایی به نام «NASAMS» برای مقابله با موشک‌ها و راکت‌های روسی اخیرا وارد اوکراین شدند. یک مقام ارشد آمریکایی نیز تایید کرد که دو سامانه از این سیستم به اوکراین تحویل داده شده است.

یک مقام اوکراینی در این باره به «ای‌بی‌سی نیوز» گفت که دولت متبوعش در حال مذاکره با همه شرکای خود شامل آمریکا برای ایجاد یک سیستم دفاع هوایی «جامع و گسترده» در سراسر اوکراین برای مقابله با حملات روسیه است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید