گاردین: جنگ اوکراین مسکو را به تهران و پیونگ‌یانگ نزدیک کرده است

ادامه تلاش‌های کرملین برای تهیه تسلیحات سنگین نشان می‌دهد که روسیه قصد دارد جنگ علیه اوکراین را حداقل تا سال آینده ادامه ‌دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

روزنامه «گاردین» در گزارشی به بررسی این موضوع پرداخته که پس از آنکه روسیه به دلیل حمله به اوکراین تحت فشار بین‌المللی و مورد تحریم‌های غرب قرار گرفته است، از نظر نظامی و سیاسی به دو «رژیم منفور» ایران و کره شمالی نزدیک‌تر شده است.

کارشناسان به «گاردین» گفته‌اند که روسیه که به دنبال تثبیت تولید تسلیحات سنگین خود برای جنگ اوکراین در زمستان پیش روست، تلاش می‌کند با خرید تسلیحات از ایران و کره شمالی، فرصتی برای صنایع نظامی داخلی خود ایجاد کند تا بتوانند سطح تولید خود را به حد مطلوب برسانند.

به گفته این کارشناسان، ادامه تلاش‌های کرملین برای تهیه تسلیحات سنگین نشان می‌دهد که روسیه به‌رغم شکست‌های اخیر در میدان‌های نبرد در دونباس و جنوب اوکراین، قصد دارد جنگ علیه اوکراین را حداقل تا سال آینده ادامه ‌دهد.

آخرین ارزیابی اطلاعاتی ایالات متحده درباره تلاش‌های روسیه برای تهیه تسلیحات سنگین از کره شمالی هفته گذشته منتشر شد، و نشان می‌دهد که پیونگ‌یانگ ممکن به قصد «پنهان‌کاری»، تسلیحات صادراتی خود به روسیه را از مسیرهای غیرمستقیم همچون آفریقا و خاورمیانه به اوکراین بفرستد.

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا در این باره گفته است: «اطلاعات ما نشان می‌دهد که کره شمالی به طور مخفیانه مقادیر چشمگیری تسلیحات سنگین برای جنگ علیه اوکراین در اختیار روسیه می‌گذارد. پیونگ‌یانگ مقصد واقعی محموله‌های تسلیحاتی را پنهان می‌کند، و تلاش می‌کند اینطور به نظر برساند که آنها را به کشورهای خاورمیانه ارسال می‌کند.»

به گفته «گاردین»، اگرچه کربی نام کشورهای ترانزیت در خاورمیانه را ذکر نکرده است، اما کارشناسان بارها خاطرنشان کرده‌اند که کره شمالی تسلیحات سنگین خود را در اختیار ایران قرار می‌دهد، و دو کشور در توسعه صنایع موشکی نیز همکاری می‌کنند.

علاوه بر مسیرهای تثبیت‌شده برای تامین تسلیحات از طریق خاورمیانه، کره شمالی مسیر راه‌آهن مستقیم هم به منطقه خاور دور روسیه دارد، و از طریق شهر تومنگانگ در شمال به شهر خاسان در آن سوی مرز به روسیه متصل است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید