وزارت خارجه آمریکا: تعیین مسیر اعتراضات بر عهده مردم ایران است

به گفته سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، خواسته جمهوری اسلامی این است که این اعتراضات را به واشینگتن مرتبط کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در اظهاراتی ضمن تأکید بر حمایت واشینگتن از خیزش سراسری مردم ایران گفت، تعیین مسیر این اعتراضات و اهداف آن برعهده مردم ایران است.

پرایس، دوشنبه 16 آبان به‌وقت محلی در نشست مطبوعاتی این وزارت‌خانه گفت، نقش آمریکا در این خیزش، پاسخگو کردن افرادی است که در سرکوب این خیزش، خشونت علیه معترضان و قطع اینترنت در ایران مسئولیت دارند.

او همچنین با اشاره به اظهارات رئیس‌جمهوری آمریکا درباره اعتراضات ایران گفت، واشینگتن همبستگی خود را «همان‌گونه که در سایر نقاط جهان انجام می‌دهد» با مردم ایران نشان می‌دهد.

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، هفته گذشته در جریان کمپینی انتخاباتی گفته بود: «ما ایران را آزاد می‌کنیم.»

با این حال، او بلافاصله با تغییر واژه «ما» در جمله بعدی خود گفت: «آنها خودشان [مردم ایران] به‌زودی ایران را آزاد خواهند کرد.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعتراضات در ایران را برآمده از مشکلاتی دانست که «از اساس ساخته جمهوری اسلامی است.»

او در این زمینه تصریح کرد، این اعتراضات «درباره هیچ بازیگر خارجی نیست، بلکه درباره آرزوهای مشروع، اصیل و قلبی مردم ایران است.»

پرایس در ادامه افزود، جمهوری اسلامی «به خشونت، سرکوب و تلاش سیستماتیک برای محرومیت مردم ایران از دسترسی به اطلاعات و توانایی ارتباط با یکدیگر ادامه داده است.»

به گفته سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، خواسته جمهوری اسلامی این است که این اعتراضات را به واشینگتن مرتبط کند.

روز گذشته و در پنجاه و دومین روز از اعتراضات ضد‌حکومتی مردم ایران، معترضان در سنندج، زنجان، سقز، مهاباد، سیاهکل گیلان و دانشجویان دانشگاه ارشاد دماوند با ایجاد تجمع، مخالفت خود را با تداوم حیات سیاسی جمهوری اسلامی نشان دادند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید