جنگ اوکراین بهای انرژی در اروپا را «دو برابر» کرده است

در حال حاضر کپنهاگ و رم گران‌ترین شهرها از نظر هزینه برق هستند، و پس از آنها آمستردام و برلین قرار دارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جنگ اوکراین هزینه‌های مربوط به انرژی در قاره اروپا را به حدود دوبرابر هزینه‌های پارسال رسانده است، به‌طوری که بهای گاز 111 ٪ و برق 69 ٪ افزایش یافته است.

سازمان‌های نظارتی انرژی اتریش و مجارستان روز دوشنبه 7 نوامبر پژوهشی را منتشر کردند که در آن به تاثیر جنگ اوکراین بر افزایش هزینه‌های زندگی، به ویژه در اثر کمبود انرژی، بر شهروندان شهرهای مختلف اروپا پرداخته‌اند.

به گفته نویسندگان این پژوهش، حمله روسیه به اوکراین به شدت بر قیمت انرژی در اروپا تأثیر گذاشته است، چرا که باعث قطع کامل یا کاهش صدور گاز روسیه به اروپا و «عدم امنیت انرژی» در قاره سبز شده است.

پس از آنكه كشورهای غربی روسیه را به دلیل حمله به اوكراین تحریم كردند، مسکو در ماه سپتامبر انتقال گاز به اروپا از طریق خطوط لوله «نورد استریم» را كاهش داد. واشینگتن به دلیل این کار، مسکو را به «استفاده ابزاری از انرژی» متهم كرد.

گزارشی که اخیرا منتشر شده، شاخص قیمت گاز و برق را از سال 2009 تا اکتبر 2022 در 33 کشور اروپایی، شامل کشورهای عضو اتحادیه اروپا و همچنین مونته‌نگرو، نروژ، صربستان، اوکراین، بریتانیا و سوئیس بررسی کرده است.

براساس این گزارش، ساکنان آمستردام پایتخت هلند بیشترین هزینه را، با دوبرابر میانگین اروپا، برای گاز طبیعی پرداخته‌اند. پس از آنها ساکنان کپنهاگ، پایتخت دانمارک قرار دارند.

این گزارش همچنین به بررسی «جهش چشمگیر» قیمت انرژی در پایتخت‌های اروپایی در ماه اکتبر پرداخته است. رم پایتخت ایتالیا با افزایش 97 ٪ هزینه گاز در ماه گذشته، که بیش از 170 ٪ در مقایسه با یک سال قبل افزایش یافته است، در صدر شهرهای گران اروپا قرار دارد.

گزارش سازمان‌های نظارتی انرژی اتریش و مجارستان همچنین افزایش هزینه برق در اثر جنگ اوکراین را در شهرهای اروپا بررسی کرده است. براساس این گزارش، در حال حاضر کپنهاگ و رم گران‌ترین شهرها از نظر هزینه برق هستند، و پس از آنها آمستردام و برلین قرار دارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید