اوکراین: سامانه پدافندی فعال برای مقابله با موشک‌های بالستیک نداریم

آمریکا و کشورهای اروپایی سامانه‌های پدافند هوایی «ناسامز» و «اسپید» را در اختیار اوکراین قرار داده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

همزمان با تشدید نبرد میان نیروهای اوکراینی و قوای روسیه در شرق اوکراین و برخی مناطق جنوبی این کشور، کییف از دریافت محموله جدیدی از سامانه‌های پدافند هوایی خبر داد.

الکسی رزنیکوف، وزیر دفاع اوکراین دوشنبه 16 آبان اعلام کرد که کشورش به تازگی سامانه‌های پدافند هوایی را از ایالات متحده، اسپانیا و نروژ برای دفع حملات سنگین موشکی روسیه به زیرساخت‌های حیاتی اوکراین دریافت کرده است.

او همچنین در توییت خود توضیح داد که کشورش «سیستم‌های پدافند هوایی «ناسامز» و «اسپید» را دریافت کرده است.

تقویت توانمندی‌های ارتش

وزیر دفاع اوکراین همچنین تاکید کرد که این تسلیحات، توانمندی ارتش اوکراین را تا حد زیادی افزایش خواهد داد و باعث امن‌ترشدن حریم هوایی این کشور خواهد شد.

او در پایان توئیت خود گفت: « به سرنگونی اهداف دشمن متجاوز، ادامه خواهیم داد و از شرکای خود متشکریم».

از سویی سخنگوی نیروی هوایی اوکراین نیز در گفت‌وگو با «العربیه، ضمن توضیح این که کییف، فاقد تسلیحات موثر ضدموشک‌های بالستیک است، پیش‌بینی کرد که شرکای اوکراین، سیستم پدافندی موشک‌های دوربرد را در اختیار کشورش قرار دهند.
وزیر دفاع اوکراین توضیح داد که روسیه از موشک‌های دوربرد علیه زیرساخت‌های اوکراین استفاده می‌کند.

از سویی پت رایدر، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا «پنتاگون» در سپتامبر گذشته اعلام کرده بود که کشورش برای اولین بار، دو سامانه پدافند هوایی «ناسامز» را ظرف دو ماه آینده به کییف تحویل خواهد داد.

سیستم حفاظت حریم هوایی کاخ سفید

«ناسامز»، سامانه موشکی پدافند هوایی است که نیروهای آمریکایی از آن برای حفاظت از حریم هوایی اطراف کاخ سفید، وزارت دفاع و ساختمان کنگره در واشینگتن استفاده می‌کنند.

این سامانه یکی از سامانه‌های میان‌برد «سطح به هوا» است که می‌تواند هواپیماها یا پهپادهای دشمن را منهدم کرده و حتی تهدید موشک‌های کروز را خنثی کند.

این محموله تسلیحاتی، دومین بسته کمک‌های نظامی چند میلیارد دلاری آمریکا و بسیاری از کشورهای اروپایی است که از زمان آغاز تهاجم روسیه به کییف اهدا می‌شود.

از طرفی مسکو بارها نسبت به عبور از خطوط قرمز در اعطای تسلیحات و موشک‌های پیشرفته دوربرد به اوکراین هشدار داده و تهدید کرده است که این اقدامات، پاسخی سخت را درپی خواهد داشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید