افشاگری «گلوبال‌نیوز» درباره تلاش‌ چین برای تاثیرگذاری بر انتخابات کانادا

سخنگوی وزارت خارجه چین: پکن «هیچ سودی» از مداخله در امور داخلی کانادا نمی‌برد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا هشدار داد که چین «ترفندهای خصمانه‌ای» را در قبال دموکراسی و نهادهای کانادایی در پیش گرفته است.

سخنان هشدارآمیز تردو پس از آن است که شبکه داخلی «گلوبال نیوز» درباره اقدام پکن به تامین مالی یک «شبکه مخفی» متشکل از نامزدهای انتخابات اخیر در کانادا پرده برداشته است.

این موضع‌گیری همچنین پس از آن صورت می‌گیرد که مراکز ذیربط کانادایی، چند روز پیش تحقیقاتی را در مورد «مراکز پلیس» غیرقانونی چینی که در منطقه تورنتو برای تحت پیگرد قرار دادن مخالفان چینی در خاک کانادا دایر شده‌اند، آغاز کردند.

در این راستا ترودو به خبرنگاران گفت:«اقدامات مهمی را در جهت تقویت یکپارچگی روند و سیستم‌های انتخاباتی خود انجام داده و به تلاش برای مبارزه با مداخله در انتخابات و دخالت خارجی در دموکراسی و نهادهای خود، ادامه خواهیم داد.»

نخست‌وزیر کانادا افزود: «متأسفانه می‌بینیم که کشورها و بازیگران بین‌المللی از سراسر جهان، چه چین و چه دیگر کشورها، همچنان به ترفندهای خصمانه در قبال نهادها و دموکراسی ما ادامه می‌دهند».

تلاش پکن برای تخریب فرآیند دموکراسی در کانادا

گلوبال نیوز به نقل از منابعی که نام آنها فاش نشده گزارش داد، سرویس‌های اطلاعاتی کانادا به دولت ترودو اطلاع دادند که چین درصدد تاثیرگذاری بر روند دموکراتیک این کشور یا تخریب آن است.

در گزارش این شبکه آمده است که «پکن از طریق نماینده‌ای در استان انتاریو و دیگران دست‌کم به 11 نامزد انتخابات و همچنین ماموران چینی فعال در کمپین‌های انتخاباتی آنها، پول داده است».
بر مبنای همین گزارش، پکن در راستای تأثیرگذاری بر سیاست‌گذاری‌ها و انتصاب مامورانی در دفاتر اعضای پارلمان نیز تلاش کرده است.

مراکز پلیس چینی

از سویی پلیس سلطنتی کانادا ماه گذشته اعلام کرد که در حال بررسی گزارش‌های مربوط به «فعالیت‌های خلاف‌کارانه مرتبط با به اصطلاح «مراکز پلیس» چینی است.

به گزارش گروه حقوقی «سیفگارد دیفندرز» مستقر در اسپانیا، پلیس چین از این مراکز پلیس برای انجام عملیات در کشورهای دیگر و زیر فشار قرار دادن شهروندان چینی برای بازگشت به چین و محاکمه آنها استفاده کرده است.

چین با رد این اتهامات اعلام کرد که این مراکز صرفا خدماتی مانند تمدید گواهینامه رانندگی را برای شهروندان چینی در خارج از کشور ارائه می‌دهند.
ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت خارجه چین سه‌شنبه در کنفرانسی مطبوعاتی گفت که چین «هیچ سودی» از مداخله در امور داخلی کانادا نمی‌برد.

سخنگوی وزارت خارجه چین با بیان این که «مناسبات میان کشورها تنها بر اساس احترام متقابل، برابری و منافع متقابل استوار است»، افزود: «روابط چین و کانادا از این قاعده مستثنی نیست و کانادا باید از اظهاراتی که به روابط چین - کانادا لطمه می‌زند، دست بردارد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید