نخست‌وزیر بریتانیا: اقدامات ایران منطقه را بی‌‌ثبات می‌کند

ریشی سوناک: بریتانیا از داشتن روابط مهم و تاریخی با کشورهای شورای همکاری خلیج خشنود است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا ضمن انتقاد از رویکردهای رژیم جمهوری اسلامی ایران اقدامات آن را عامل بی‌ثباتی در منطقه خاورمیانه دانست.

سوناک دوشنبه 16 آبان با بیان این‌که توافق هسته‌ای از قبل مورد قبول ایران نبوده و این کشور از پذیرفتن طرح توافق روی میز خودداری کرده و فرصت دست‌یابی به توافق را هدر دست داده است، اعلام کرد که اکنون با توجه به تداوم سرکوب معترضان از سوی حکومت ایران، شرایط برای ازسرگیری مذاکرات احیای برجام بسیار پیچیده و بغرنج شده است.

نخست‌وزیر جدید بریتانیا که در حاشیه اجلاس جهانی تغییرات آب و هوایی«کوپ 27» در شرم الشیخ مصر سخن می‌گفت اظهار داشت که تهران پیشتر، حاضر به قبول توافق هسته‌ای نشده، و در حال حاضر بریتانیا در ارتباط با ایران نیاز به رایزنی با شرکای خود دارد اما پرداختن به این موضوع با توجه به تداوم سرکوب مردم ایران از سوی رژیم، بسیار دشوار شده است.

او همچنین اقدامات ایران را عامل بی‌‌ثبات کننده منطقه توصیف کرد.

روابط بریتانیا و کشورهای خلیج

سوناک در ادامه اظهارات خود به «العربیه» در اشاره به اهمیت مناسبات بریتانیا با کشورهای خلیجی تاکید کرد، بریتانیا از داشتن روابط مهم و تاریخی با کشورهای خلیج خشنود است.

به گفته او سطح این مناسبات باید از سطح همکاری‌های دفاعی فراتر رفته و به همکاری اقتصادی ارتقاء یابد.

ضرورت گذار به‌سوی انرژی پاک

سوناک در بخش دیگری از گفته‌هایش درخصوص نتایج ناشی از منازعه اوکراین و روسیه بر تغییرات اقلیمی، اعلام کرد که به باور او حمله روسیه به اوکراین، گذار به‌سوی «انرژی پاک» را به امری قطعی و گریزناپذیر تبدیل کرده است.

او با اشاره این که اطلاعات و گزارش‌های قبلی آمریکا حاکی از ترغیب اوکراین به بازگشت به گفت‌وگو با مسکو است، افزود:«منصفانه نیست که از کییف بخواهیم در حالی که هدف تهاجم قرار گرفته، به میز مذاکره بازگردد.»

نخست‌وزیر بریتانیا در خصوص اجلاس جهانی تغییرات آب و هوایی تاکید کرد «هیچ رفاه و آسایش دائمی بدون پیاده‌کردن اقدامات برای کاستن از تغییرات اقلیمی وجود نخواهد داشت.»

شایان توجه است نزدیک به 200 نفر از رهبران جهان دوشنبه در جلسه افتتاحیه اجلاس جهانی تغییرات آب و هوایی در شرم الشیخ مصر که تا 18 نوامبر جاری ادامه خواهد داشت، شرکت دارند. ضرورت اقدام جهانی برای کاستن از عوامل ایجاد تغییرات آب و هوایی در تمامی کشورها به‌ویژه کشورهای در حال توسعه، از محورهای اصلی اکثر سخنرانان افتتاحیه این اجلاس بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید