گفت‌وگوی زلنسکی و رئیس کمیسیون اروپا درباره گسترش تحریم‌ها علیه تهران

رئیس کمیسیون اروپا: این هفته، اعطای بسته کمک مالی اتحادیه اروپا به اوکراین به مبلغ 1.5 میلیارد یورو در ماه را پیشنهاد خواهم داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اورسولا فون درلاین، رئیس کمیسیون اروپا، یکشنبه 15 آبان با ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، درباره راه‌های مقابله با ایفای نقش «منفی» ایران در حمایت آن از مسکو در جنگ با اوکراین، به گفت‌‌وگو پرداخت.

کمیسیون اروپا در بیانیه‌ای اعلام کرد که طرفین در گفت‌وگویی تلفنی، درباره تشدید تحریم‌ها علیه روسیه نیز تبادل نظر کردند.

فون درلاین به رئیس جمهوری اوکراین گفت که این هفته، ارسال بسته کمک مالی اتحادیه اروپا به مبلغ 1.5 میلیارد یورو در ماه را پیشنهاد خواهد کرد که در مجموع به 18 میلیارد یورو می‌رسد.

او خاطرنشان کرد که این بسته، کمک قابل توجهی به تامین نیازهای مالی اوکراین در سال 2023 خواهد کرد.

صدها پهپاد ایرانی

از سوی دیگر زلنسکی، شنبه اعلام کرد که ادعای ایران در این خصوص که تعداد محدودی از پهپادها را به روسیه ارسال کرده، دروغ است و ارتش اوکراین روزانه دست‌کم 10 پهپاد ایرانی را سرنگون می‌کند.

در این راستا کی‌یف فاش کرد حدود 400 پهپاد ساخت ایران علیه غیرنظامیان اوکراینی به کارگرفته شده‌ و مسکو خواهان دریافت 2 هزار پهپاد بیشتر از ایران شده است.

روزنامه «وال استریت ژورنال» نیز فاش کرد که ایران در حال آموزش نحوه کاربرد این پهپادها به کارآموزان روسی است.

اتحادیه اروپا و بریتانیا نیز در واکنش خود، سه ژنرال ایرانی و یک شرکت تسلیحاتی را که متهم به تحویل پهپاد به روسیه هستند، تحریم کردند.

تحریم‌های اتحادیه اروپا

این در حالی است که روزنامه آلمانی «دیر اشپیگل»، شنبه به نقل از منابع آگاه نوشت، برلین به‌همراه 8 کشور اروپایی دیگر، پیش‌نویس لایحه‌ای را به اتحادیه اروپا ارائه کرده‌اند که به موجب آن، تحریم‌هایی علیه 31 فرد و نهاد از جمله دستگاه امنیتی مرتبط با سرکوب معترضان در ایران اعمال می‌شود.

کی‌یف در ماه سپتامبر، به همین دلیل تصمیم گرفت، روابط دیپلماتیک خود با تهران را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید