نشست کشورهای گروه هفت برای پاسخگو کردن ایران به‌دلیل سرکوب معترضان

آمریکا و آلمان به‌منظور تلاش و هماهنگی برای پاسخگو کردن رژیم جمهوری اسلامی ایران توافق کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

همزمان با تداوم خیزش جهانی ایرانیان علیه رژیم جمهوری اسلامی و در واکنش به همدستی ایران با روسیه در تهاجم به اوکراین، وزرای خارجه کشورهای صنعتی جهان موسوم به «گروه 7» قرار است در نشست مشترک خود در شهر تاریخی مونستر در آلمان، درباره ایران و سرکوب شدید زنان و شهروندان معترض این کشور توسط رژیم جمهوری اسلامی نیز گفت‌وگو کنند.

بنا بر گزارش «آسوشیتد پرس»، پنج‌شنبه 12 آبان در سخنرانی افتتاحیه این نشست که به مدت دو روز ادامه خواهد یافت، آنالنا بربوک، وزیر خارجه آلمان از وزرای خارجه سایر کشورهای گروه 7 خواسته که به‌طور ویژه به حمایت از حقوق زنان در ایران که پس از کشته شدن مهسا (ژینا) امینی به خیابان آمده‌اند، توجه داشته باشند.

موضوع بررسی سرکوب اعتراضات در ایران در حالی در دستور‌جلسه نشست وزرای خارجه کشورهای صنعتی گروه 7 قرار گرفته که پنج شنبه، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا و آنالنا بربوک، همتای آلمانی او در نشست خبری مشترکی از افزایش همکاری‌های بین دو کشور آمریکا و آلمان و توافق بین آن‌ها درباره هماهنگی تلاش‌ها به‌منظور پاسخگو کردن رژیم جمهوری اسلامی در ارتباط با جنایات سرکوب مردم معترض، خبر دادند.

پیش از این نیز چهارشنبه 11 آبان‌ماه، نشست فوری و ویژه شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره سرکوب اعتراضات و زنان در ایران برگزار شد. در این نشست، شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل و نازنین بنیادی، فعال حقوق‌بشر و بازیگر ایرانی‌‌تبار درباره وضعیت زنان و سرکوب معترضان در ایران سخنرانی کردند.

جاوید رحمان، نماینده ویژه سازمان ملل در امور حقوق‌بشر ایران و سفیر آمریکا در سازمان ملل نیز درباره لزوم پاسخگو کردن رژیم جمهوری اسلامی درباره سرکوب مرگ‌بار شهروندان ایرانی، تاکید کردند.

از شروع اعتراضات در ایران که با مرگ مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد آغاز شد، تاکنون دست‌کم 284 نفر، از جمله بیش از 40 کودک توسط نیروهای سرکوب رژیم جمهوری اسلامی کشته شده‌اند. همچنین گزارش‌هایی از بازداشت بیش از 20 هزار نفر در جریان اعتراضات منتشر شده که قوه قضائیه ایران می‌گوید دادگاه هزار نفر از آن‌ها را به زودی برگزار خواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید