نشست ویژه شورای امنیت درباره ایران با همکاری آمریکا و آلبانی برگزار شد

معاون رئیس جمهوری آمریکا گفته که رژیم جمهوری اسلامی به‌دلیل سرکوب گسترده مردم ایران از جمله زنان و دختران در این کشور، شایستگی عضویت در کمیسیون مقام زن سازمان ملل را ندارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

نشست فوری «آریا- فورمولا» با همکاری آمریکا و آلبانی، درباره وضعیت نقض حقوق بشر در ایران، در مقر شورای امنیت سازمان ملل متحد برگزار شد.

این جلسه شامگاه چهارشنبه 11 آبان با حضور اعضای دائم و غیردائم شورای امنیت و شیرین عبادی، وکیل سرشناس ایرانی و برنده جایزه صلح نوبل و همچنین نازنین بنیادی، بازیگر و فعال حقوق بشر ایرانی- بریتانیایی تشکیل شد.

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل درباره ایران که در این نشست به صورت مجازی شرکت داشت، اعلام کرد که مصون ماندن مقامات جمهوری اسلامی از هر گونه پاسخگویی در ارتباط با نقض گسترده حقوق‌بشر در ایران، به تکرار جنایت‌های سرکوب و کشتار مردم در ایران منجر شده است.

او همچنین گفت که همزمان با اعتراضات سراسری در ایران، سرکوب معترضان به دلیل پاسخگو نکردن رژیم جمهوری در شرایطی مشابه بوده است.

او با اشاره به تبعیض‌های گسترده و سیستماتیک علیه زنان و دختران ایرانی در قوانین خانواده، مدنی، اشتغال، فرهنگ و اجتماع، گفت:«تحقیقات جمهوری اسلامی درباره قتل مهسا امینی بی‌نتیجه مانده است.»

او که پیش از این نیز در بیانیه‌ای خواستار ایجاد مکانیزمی مستقل برای تحقیق درباره سرکوب معترضان در ایران شده بود، این خواسته خود را دوباره در نشست شورای امنیت تکرار کرد.

نماینده ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران، همچنین اعلام کرد که مهسا امینی، تنها قربانی خشونت سیستماتیک حکومت ایران علیه زنان نبوده و تاکنون بیش از 40 کودک در جریان اعتراضات به دست ماموران امنیتی جمهوری اسلامی کشته شده‌اند.

شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل هم با تاکید بر این‌که با روی کار آمدن یک حکومت دمکراتیک در ایران تنش‌ها در ایران و منطقه کاهش خواهد یافت، از حکومت‌های دمکراتیک جهان خواست تا سفرای خود را از ایران فرا‌بخوانند و سطح روابط دیپلماتیک خود با رژیم جمهوری اسلامی را کاهش دهند.

او همچنین از کشورهای جهان خواست که اجازه ندهند مردم ایران بیش از این داغدار شوند و در ادامه گفت «کمک کنید که ارتباط مردم ایران با جهان قطع نشود.»

همچنین نازنین بنیادی با تاکید بر اصلاح‌ناپذیری حکومت جمهوری اسلامی، از جهان خواست تا در برابر نقض حقوق اساسی مردم ایران، سکوت نکنند.

بنیادی تاکید کرد که از زمان تاسیس جمهوری اسلامی تا کنون هزاران نفر قربانی سیاست‌های حکومتی شده‌اند که حتی به قانون اساسی خود هم پایبند نیست.

لیندا توماس گرینفیلد، سفیر آمریکا در سازمان ملل هم در سخنرانی خود در نشست شورای امنیت درباره ایران، با اشاره به نقض گسترده حقوق زنان در ایران، گفت: «باید نقض حقوق بشر در ایران را محکوم و ناقضان حقوق بشر را تحریم کنیم» و در عین حال تصریح کرد که «تغییر حکومت باید از داخل ایران صورت گیرد.»

ایران در حالی از سوی جامعه جهانی تحت فشار قرار دارد، که تاکنون کانادا و آمریکا از تصمیم خود برای اخراج جمهوری اسلامی از کمیسیون مقام زن در سازمان ملل متحد، خبر داده‌اند.

ساعتی پیش از برگزاری نشست ویژه شورای امنیت درباره نقض حقوق بشر در ایران، کامالا هاریس، معاون رئیس جمهوری آمریکا در توئیتی از تصمیم دولت بایدن برای اخراج ایران از کمیسیون مقام زن سازمان ملل خبر داد. هاریس خطاب به معترضان و زنان ایرانی نوشته بود: «ما شما را می‌بینیم و شما را می شنویم.»

معاون رئیس جمهوری آمریکا ایران را «نالایق» عضویت در این کمیسیون دانسته و نوشته بود: «با توجه به سرکوب وحشیانه ایران علیه زنان و دخترانی که به صورت مسالمت‌آمیز برای حقوق خود تظاهرات می‌کنند، ایران شایسته عضویت در این کمیسیون نیست».

اعلام این موضع آمریکا در حالی است که کانادا نیز اعلام کرده کشورهای «گروه هفت» که شامل کانادا، آمریکا، آلمان، فرانسه، ایتالیا، بریتانیا و ژاپن می‌شوند نیز روش‌های همبستگی با مردم ایران در خیزش جهانی آنها علیه رژیم جمهوری اسلامی را بررسی خواهند کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید