دبیرکل یکی از احزاب دولت ائتلافی آلمان: مذاکره با جمهوری اسلامی آینده ندارد

آمریکا اعلام کرده که احیای «برجام» فعلا اولویت دولت بایدن نیست، و کاخ سفید دغدغه خود را بر حمایت از معترضان ایرانی متمرکز کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بیژن جیرسرایی، دبیرکل «حزب دموکرات آزاد» آلمان، در اظهاراتی درباره تلاش‌های غرب برای احیای توافق هسته‌ای 2015با تهران گفت مذاکره با «رژیمی ضدانسانی که کاملاً توسط مردم خود طرد شده و دارای هیچ مشروعیتی نیست» آینده ندارد.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، جیرسرایی که متولد ایران است، در متن مصاحبه خود با مطبوعات آلمان که وبگاه حزب دموکرات آزاد، عضو ائتلاف حاکم آلمان، روز چهارشنبه 2 نوامبر آن را منتشر کرد، گفته است: «به نظر من این توافق آینده‌ای ندارد و با واقعیت نیز همخوانی ندارد.»

به گفته این خبرگزاری، با گسترده شدن اعتراضات ضدحکومتی مردم ایران علی‌رغم اقدامات مرگبار حکومت برای سرکوب آنها، روابط ایران و غرب به‌طور فزاینده‌ای تیره شده و تلاش‌های بین‌المللی برای احیای توافق هسته‌ای به بن‌بست رسیده است.

دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، از زمانی که در ابتدای سال 2021 به قدرت رسید، تلاش کرد توافق هسته‌ای با تهران را احیا کند. با این حال، آنچه مقامات غربی «زیاده‌خواهی»های تهران نامیدند، و سپس اقدامات سرکوبگرانه رژیم ایران علیه شهروندان معترض ایرانی، به علاوه کمک‌های تجهیزاتی-آموزشی تهران به مسکو برای جنگ علیه اوکراین، چشم‌انداز احیای «برجام» را تیره و تار کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه ایران ماه گذشته گفت ایالات متحده «اراده سیاسی» برای احیای این توافق ندارد. با این حال، با افزایش فشارها و تحریم‌های دولت‌های غربی علیه ایران، حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه این کشور اعلام کرد به زودی هیئتی از ایران برای ازسرگیری گفت‌وگوها و تقویت همکاری‌ها با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به وین سفر خواهد کرد.

امیرعبداللهیان چهارشنبه 11 آبان در نشست خبری مشترک با فیصل‌المقداد، وزیر خارجه سوریه گفت که «درباره آخرین وضعیت و هماهنگی‌ها» با مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا گفت‌وگو خواهد کرد.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی در حالی از آغاز گفت‌وگوها خبر داده است که پیش از این مدعی شده بود آمریکا خواهان از سر گیری مذاکرات با ایران است. در مقابل، آمریکا طی هفته‌های اخیر بارها اعلام کرده که احیای «برجام» فعلا اولویت دولت بایدن نیست، و کاخ سفید دغدغه خود را بر حمایت از معترضان ایرانی متمرکز کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید