مقام ارشد اوکراینی: ایران همدست روسیه در تجاوز به اروپاست

مقامات امنیتی غربی اعلام کردند که ایران قصد دارد «یکهزار سلاح» جدی برای استفاده در جنگ علیه اوکراین به روسیه بفرستد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

میخائیلو پودولیاک، مشاور رئیس‌جمهوری اوکراین در اظهاراتی گفت رژیم ایران از طریق مشارکت در جنگ اوکراین «همدست» فدراسیون روسیه در تجاوز به اروپاست.

به گزارش خبرگزاری «یو.اس.ای تودی»، پودولیاک رو سه‌شنبه اول نوامبر گفت: «رژیم ایران می‌داند موشک‌هایی که به روسیه می‌دهد، شهرهای ما را هدف قرار خواهد داد. می‌داند آموزش‌های پهپادی که به پرسنل روسی می‌دهد، برای حمله به بخش انرژی ما به کار خواهد رفت. تهران همدست روسیه در تجاوز به اروپاست، و این حقیقت را جهان باید رسماً اعلام کند.»

مقامات امنیتی یک کشور غربی که برنامه تسلیحاتی ایران را از نزدیک زیر نظر دارد، اخیرا اعلام کردند که ایران قصد دارد «یکهزار سلاح»، شمال موشک‌های بالستیک کوتاه‌بُرد و تعداد بیشتری پهپادهای انتحاری، برای استفاده در جنگ علیه اوکراین به روسیه بفرستد.

یوری اینات، سخنگوی نیروی هوایی اوکراین در این باره به مطبوعات گفت: «روی کاغذ، سرنگون کردن این تسلیحات ممکن است، اما با تجهیزاتی که ما در اختیار داریم، کار بسیار دشواری است. ما پدافند هوایی داریم نه دفاع موشکی.»

به گفته وی، روسیه پهپادها و موشک‌های جدید ایرانی را به احتمال زیاد در مرزهای شمالی اوکراین مستقر خواهد کرد تا از آنجا اهدافی در سرتاسر اوکراین را مورد حمله قرار دهد.

به گفته «یو.اس.ای تودی»، پهپادهای انتحاری ایرانی تاکنون خسارات سنگینی به زیرساخت‌های اوکراین وارد کرده‌اند، اگرچه ارتش اوکراین می‌گوید که به تدریج فوت و فن سرنگون کردن آنها را یاد گرفته است.

در همین حال، مسکو روز سه‌شنبه سربازگیری سالانه پاییزی خود را، با اعلام تعهدی مبنی بر اینکه قصد ندارد 120000 سرباز ذخیره را برای جنگ به اوکراین اعزام کند، آغاز کرد.

سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه در این باره گفت: «سربازان جدید وظایف خود را مطابق با اهداف واحدهای نظامی انجام خواهند داد، اما به عملیات نظامی ویژه در اوکراین اعزام نخواهند شد.»

بر خلاف گفته وی، کارشناسان غربی می‌گویند سربازان تازه به‌طور قطع پس از تکمیل دوره آموزشی خود، در حدود مارس یا آوریل 2023 به اوکراین اعزام خواهند شد، و بلکه با توجه به شرایط روی زمین حتی زودتر وارد نبرد شوند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید