موسسه بين المللى مطالعات ايران: قطب‌نمای سیاست خارجی ایران به کدام سو می‌رود؟

از منظر این پژوهش، ارزیابی نخبگان «تندرو» این است که اکنون زمان گریز هسته ای فرا رسیده است و ایالات متحده و همپیمانان آن و حتی اسرائیل نیز برای حمله نظامی به ایران و یا برای از بین بردن توانمندی‌های هسته‌ای ایران آمادگی ندارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

موسسه بين المللى مطالعات ايران «رسانه» در پژوهشی جدید به قطب‌نمای سیاست خارجی ایران در سایه شدت یافتن رقابت بین المللی پرداخته است. در این پژوهش آمده است که ایران به علت فشار تحریمهای آمریکا، از جمله کشورهایی بود که فضای رقابتی موجود را فرصتی جهت تقویت منافع خود دید تا سلطه امریکا را به چالش بکشد.

این مرکز در پاسخ به سؤال اصلی این پژوهش مبنی میزان تاثیر تحولات بین الملل بر سیاست خارجی ایران نوشته که تحولات بین المللی دستاوردها و فرصت قدرت نمایی برای ایران مخصوصا در زمینه چیره شدن بر برخى تحریمها و انزوای بین المللی پدید آورد که از آن جمله می توان به یافتن مشتریانی برای نفت مانند چین و یا گسترش حوزه همکاری نظامی با قدرتهای بزرگی چون روسیه و همچنین ایجاد راههای محدودی برای نقل و انتقال مالی برای غلبه بر مشکلات مالی اشاره کرد.

در ادامه ادامه است که شرایط کنونی به ایران فرصت داد تا ضمن اعمال فشار، به قدرت نمایی نیز پرداخته و به ائتلافهای بین المللی تأثیر گذاری بپیوندد.

این پژوهش نتیجه‌گیری کرده که این موفقیت‌های ایران در سایه شرایط کنونی جهان، ایران را به سرسختی بیشتر مخصوصا در مورد شروط این کشور برای احیای برجام تشویق می کند و به موازات آن، به تلاشهای خود برای دستیابی به سلاح هسته ای ادامه می دهد.

از منظر این پژوهش، ایران برای بی‌اثر ساختن تحریمهای امریکا تمام تلاش خود را به کار گرفته و آنچه سبب می‌شود بر این رویکرد خود پافشاری کند، ارزیابی نخبگان «تندرو» است مبنی بر اینکه اکنون زمان گریز هسته ای فرا رسیده است و ایالات متحده و همپیمانان آن و حتی اسرائیل نیز برای حمله نظامی به ایران و یا برای از بین بردن توانمندی‌های هسته‌ای ایران آمادگی ندارند.

در ادامه این تحلیل آمده است که این نخبگان بر این باورند که روسیه و چین به خاطر سیاستهای ضد امریکایی که دارند، از ایران در مقابل هرگونه حمله ای حمایت خواهند کرد.

در مقابل اما گفته که برخی دیگر بر این باورند که حل مشکلات ایران بدون تفاهم با غرب و مخصوصا امریکا ناممکن است و ایران هر قدر هم در زمینه اقتصادی دستاوردی داشته باشد، به آن سطحی نمی رسد که موجب ثبات داخلی شده و مشروعیت آسیب دیده نظام را ترمیم کند. از این رو، احتمال می رود ایران در سیاستهای ضد غربی خود تجدید نظر کرده و برای احیای برجام همچنان به گزینه دیپلماسی چنگ بزند. زیرا ایالات متحده همچنان تأثیرگذار ترین قدرت جهان است و اجازه نمی دهد که ایران و یا هر کشور دیگری اصول نظام بین الملل را که بعد از جنگ سرد تا کنون مورد احترام کشورها بوده، زیر پا بگذارد.

در نتیجه‌گیری همچینین آمده است که اگر ایران در مورد سیاستهای خود مخصوصا در زمینه دستیابی به سلاح هسته‌ای و یا تغییر موازنه قدرت منطقه ای اصرار ورزد و هر کشوری که به ایران در این زمینه ها کمک كند، عواقب آن را نیز خواهند دید. چنین تلاشهایی از سوی ایران کاملا به ضرر این کشور تمام خواهد شد و ایالات متحده به سایر گزینه هایی که برای ایران روی میز دارد، روی می آورد و در این زمینه از حمایت کامل قدرتهای منطقه ای که بيشتر به چنین اقدامی متمايل هستند، برخوردار است. علاوه بر آن، ابراهیم رئیسی سخت نیاز دارد که مشروعیت آسیب دیده رژیم را از طریق بهبود کارکرد اقتصادی کشور ترمیم کند. و فرصت نیاز بازارهای جهانی به نفت ایران را مغتنم بشمارد. و مسلما، رژیم ایران نیک می داند که هیچ تضمینی وجود ندارد شرط بندی روی روسیه و چین جواب بدهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید