رئیس جمهوری پیشین روسیه: غرب جهان را به سمت جنگ جهانی سوق می‌دهد

دیمیتری مدودف: رویکرد غرب، جلوگیری از پیروزی روسیه است که متضمن تحریک مستقیم به آغاز جنگ جهانی با استفاده از سلاح‌های هسته‌ای است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دیمیتری مدودف، نایب رئیس شورای امنیت روسیه و رئیس جمهوری پیشین این کشور، با اعلام این که کشورهای غربی، جهان را به سوی جنگ جهانی سوق می‌دهند، افزود پیروزی مسکو تنها ضامن عدم آغاز چنین منازعه‌ای است.

به گزارش رسانه‌های داخلی روسیه، مدودف در «تلگرام» نوشت: «بیایید همه چیز را با نام حقیقی آنها بنامیم. کشورهای غربی، جهان را به طرف جنگ جهانی پیش می‌برند و پیروزی کامل و نهایی روسیه، تنها عامل تضمین‌کننده برای مقابله با بروز منازعه جهانی است.»

او با تاکید بر این که «رویکرد غرب، جلوگیری از پیروزی روسیه است»، هدف این رویکرد را زیر سئوال برد.

«تحریک مستقیم»

مدودف همچنین افزود: «بر أساس منطقی ساده، اگر روسیه پیروز نشود، اوکراین پیروز خواهد شد و هدف اوکراین مطابق گفته رژیم کییف، بازپس‌گیری همه مناطق متعلق به خود یا همان جدا کردن آنها از روسیه است.»

او با بیان این که این رویکرد، تهدیدی برای موجودیت کشور و فروپاشی روسیه کنونی است، تاکید کرد همین موضوع، دلیل مستقیم اجرای ماده 19 مبانی سیاست روسیه در زمینه بازدارندگی هسته‌ای است.

مدودف این پرسش را مطرح کرد: «چه کسی در حال برنامه‌ریزی برای ایجاد درگیری هسته‌ای است؟ آیا این رویکرد چیزی جز تحریک مستقیم به آغاز جنگ جهانی با استفاده از سلاح‌های هسته‌ای است؟»

دکترین شفاف هسته‌ای

از سویی الکساندر گروشکو، معاون وزیر امور خارجه روسیه نیز در هفتم آبان( 29 اکتبر گذشته) اعلام کرد که دکترین هسته‌ای کشورش کاملا روشن است و جایی برای تفسیر دوگانه باقی نمی‌گذارد.

گروشکو با بیان این که مسکو در برنامه‌ریزی نظامی خود، به‌روزرسانی بمب‌های هسته‌ای آمریکا مستقر در اروپا را مد نظر قرار می‌دهد، افزود: «نمی‌توانیم برنامه‌های مدرن‌سازی تسلیحات هسته‌ای و بمب‌های بالستیک اروپا را نادیده بگیریم».

به باور گروشکو، «ایالات متحده در راستای مدرن‌سازی، افزایش دقت و کاهش مواد هسته‌ای این تسلیحات تلاش می‌کند و بدین ترتیب، این تسلیحات را به سلاح‌هایی برای استفاده در میدان جنگ تبدیل کرده و در نتیجه آستانه گسترش سلاح هسته‌ای را پایین می‌آورد.»

هشدار پوتین

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، در 21 سپتامبر گذشته، طی سخنرانی خود ضمن هشدار به غرب تصریح کرد که اعلام آمادگی روسیه برای کاربرد سلاح‌های هسته‌ای به هدف دفاع از امنیت خاک کشور، امری کاملا جدی است.

بزرگترین قدرت هسته‌ای جهان

روسیه با توجه به شمار کلاهک‌های هسته‌ای خود، بزرگترین قدرت هسته‌ای جهان به شمار می‌آید. به گفته اتحادیه دانشمندان آمریکایی، روسیه دارای 5977 کلاهک است، در حالی که ایالات متحده، 5428 کلاهک هسته‌ای دارد.

نیروهای روسیه همچنین نزدیک به 2 هزار سلاح هسته‌ای تاکتیکی قابل استفاده در اختیار دارند ولی آمریکا حدود 200 عدد از این نوع سلاح را دارد که نیمی از آن‌ها در پایگاه‌های آمریکا در ایتالیا، آلمان، ترکیه، بلژیک و هلند مستقر شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید