امیرعبداللهیان: برای ازسرگیری گفت‌وگو و همکاری با آژانس به وین سفر خواهیم کرد

به گفته ناظران ابراز تمایل کنونی ایران برای گفت‌وگو با آژانس به‌منظور کاستن از فشارهای بین‌المللی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

با افزایش فشارها و تحریم‌های دولت‌های غربی بر ایران، حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران اعلام کرد که هیئتی از این کشور برای ازسرگیری گفت‌وگوها و تقویت همکاری‌ها با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به وین سفر خواهد کرد.

امیرعبداللهیان، چهارشنبه 11 آبان در نشست خبری مشترک با فیصل‌المقداد، وزیر خارجه سوریه گفت که «درباره آخرین وضعیت و هماهنگی‌ها با مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا»، گفت‌وگو خواهد کرد.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی در حالی از آغاز گفت‌وگوها خبر داده است که پیش از این مدعی شده بود، آمریکا قصد دارد مذاکرات با ایران را ازسر گیرد.

این در حالیست که آمریکا در طی هفته‌های اخیر بارها اعلام کرده که احیای برجام فعلا برای دولت بایدن در اولویت نیست و در چنین شرایطی به مذاکرات باز‌نخواهد گشت.

ایران در حالی برای از سرگیری مذاکرات و همکاری با بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ابراز تمایل کرده که در شرایط کنونی به‌دلیل سرکوب خونین معترضان در این کشور و همدستی با روسیه در جنگ اوکراین و پشتیبانی تسلیحاتی از آن با ارسال پهپاد و موشک، به تهدیدی جدی در جهان تبدیل و به شدت منزوی شده است.

در هفته‌های گذشته، دولت‌های آمریکا و کانادا چندین بار و اتحادیه اروپا نیز در دو بسته تحریمی، ایران را به‌دلایل مذکور تحت فشار قرار دادند.

همچنین رافائل گروسی، دبیرکل آژانس بین‌الملی انرژی اتمی نیز هفته گذشته در نشستی که در واشینگتن دی‌سی داشت، به صراحت اعلام کرده بود که ایران همچنان یک مشکل است و به دلیل عدم همکاری آن با آژانس این مشکل از بیش از هر زمانی بغرنج‌تر شده است.

دور دوم مذاکرات احیای برجام در وین، تابستان سال جاری در حالی به پایان رسید که ایران بر خواسته‌های فر‌ابرجامی خود که دولت‌های غربی آن را نامعقول و زیاده‌خواهی دانستند، اصرار می‌ورزید.

از جمله درخواست‌های غیرواقع‌بینانه ایران تقاضا مبنی بر توقف اصرار آژانس برای بازرسی‌های درباره منشأ ذرات رادیواکتیو کشف شده در سایت‌های اعلام‌نشده این کشور است.

به باور ناظران ایران که همواره از همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی سرباز زده و درباره فرایند نظارتی آژانس به دیده اتهام و سوءظن نگریسته و در گذشته مشکلاتی را برای بازرسان این نهاد بین‌المللی باعث شده و دوربین‌های مداربسته نظارتی را از تاسیسات هسته‌ای خود حذف کرده است، اکنون با طرح چنین شگرد و ابراز تمایل‌هایی تلاش می‌کند از فشارهای روزافزون بین‌المللی علیه خود بکاهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید