آذربایجان یک‌ گروه مسلح تحت کنترل جمهوری اسلامی را بازداشت کرد

تمام اعضای گروه شهروندان آذربایجانی بوده و بر اساس این گزارش، تحت آموزش‌های «مذهبی رادیکال» بوده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سرویس امنیت ملی آذربایجان از بازداشت یک گروه مسلح غیرقانونی که مخفیانه توسط ایران آموزش دیده بوده و قصد آسیب به امنیت ملی باکو را داشتند، خبر داد.

به گزارش رسانه‌های آذربایجانی، گروه «جنبش وحدت مسلمانان» توسط سرویس اطلاعاتی ایران تأمین مالی شده و اعضای آن در ایران و سوریه آموزش نظامی دیده‌اند.

تمام اعضای گروه شهروندان آذربایجانی بوده و بر اساس این گزارش، تحت آموزش‌های «مذهبی رادیکال» بوده‌اند.

این گروه همچنین اقدام به ورود برخی کتاب‌ها و ویدیوها کردند که مروج «نگرش‌های افراطی و رادیکال مذهبی علیه ایده‌های توسعه مدرن و دولت سکولار» بود.

به گفته سرویس امنیت ملی آذربایجان، یکی از متهمان در حال «ارتکاب عمل تروریستی» در یک کشور دیگر بازداشت شد.

روابط بین ایران و‌آذربایجان در ماه‌های گذشته فراز و نشیب زیادی داشته و‌در آخرین اقدام، تهران نیروهای زمینی سپاه پاسداران را در مرزهای خود با آذربایجان مستقر کرد.

چندی پیش هم با افزایش تنش‌ها میان باکو و ایروان، جمهوری اسلامی به انجام رزمایشی در مرزهای خود با آذربایجان اقدام کرد.

متعاقب آن کانال سپاه پاسداران در تلگرام با طرح پرسشی تحت عنوان «به عنوان یک ایرانی آیا از تلاش هم‌وطنانمان در منطقه نخجوان برای بازگشت و الحاق نخجوان به ایران حمایت می‌کنید؟»، کوشید دخالت در امور داخلی آذربایجان را به شرایط داخلی آن کشور و خواست مردم آن مرتبط کند.

سپاه پاسداران همچنین با ادعای «وجود جنبشی مردمی برای الحاق نخجوان به ایران» خواستار «کمک‌های اقتصادی و نظامی» برای پیوستن این منطقه به خاک ایران شد.

همزمان، رسانه‌های جمهوری آذربایجان اعلام کردند که ایران با انجام رزمایش‌های اخیر می‌خواهد نخجوان را از آذربایجان بگیرد و آن را ضمیمه خاک خود کند.

در همین رابطه، خبرگزاری «فارس»، وابسته به سپاه پاسداران پنج‌شنبه 28 مهرماه اعلام کرد که وزیر خارجه ایران برای افتتاح یک سرکنسول‌گری در شهر مورد مناقشه کاپان، در نزدیکی مرز ارمنستان و جمهوری آذربایجان به این ارمنستان سفر کرده است.

افتتاح سرکنسول‌گری ایران در کاپان که بنا بر ادعای باکو، بخشی از قره‌باغ و از نظر تاریخی مسلمان‌نشین و متعلق به جمهوری آذربایجان است، از سوی بسیاری از رسانه‌های ترکیه و جمهوری آذربایجان، دخالت ایران در این جنگ به نفع ارمنستان تعبیر شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید