شماری از زنان برجسته جهان خواستار اخراج ایران از «کمیسیون مقام زن» سازمان ملل شدند

زنان برجسته جهان هشدار می‌دهند که «خشونت علیه معترضان» توسط رژیم ایران، در صورت عدم مداخله جامعه جهانی کماکان ادامه خواهد یافت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جمعی از زنان برجسته جهان در زمینه‌های سیاست، تجارت، وکالت و هنر با انتشار نامه‌ای سرگشاده در روزنامه «نیویورک تایمز» خواستار اخراج فوری جمهوری اسلامی از «کمیسیون مقام زن» سازمان ملل متحد به دلیل سرکوب زنان و اعتراضات ضدحکومتی مردم ایران شدند.

اشخاصی مثل هیلاری کلینتون، وزیر خارجه اسبق ایالات متحده؛ کریستیا فریلند، معاون نخست وزیر و وزیر دارایی کانادا؛ اپرا وینفری، مجری برنامه‌های تلویزیونی و فعال حقوق زنان؛ ملاله یوسف‌زی، فعال آموزشی و برنده جایزه صلح نوبل؛ کریستین لاگارد، رهبر سیاسی و اقتصادی؛ و نادیا مراد، فعال حقوق بشر و برنده جایزه صلح نوبل این نامه را امضا کرده‌اند.

این نامه پس از انتشار در «نیویورک تایمز» در روز یکشنبه، بیش از 21000 بار امضا شده و شمار امضاکنندگان کماکان در حال افزایش است. علاوه بر نامه مذکور، 130000 نفر نیز عریضه‌ای با همان مضمون در وبگاه « Change.org» منتشر کرده و خواهان اخراج رژیم ایران از «کمیسیون مقام زن» سازمان ملل شده‌اند.

نویسندگان نامه با تاکید بر نابرابری جنسیتی و تبعیض قانونی علیه زنان در زمینه‌های ازدواج، طلاق، ارث، و پرونده‌های حضانت فرزند، بابت سوابق منفی جمهوری اسلامی در زمینه حقوق زنان ابراز تاسف کردند. نویسندگان به ویژه روی اجبار حکومتی بر زنان برای استفاده از حجاب با آغاز سن بلوغ تاکید می‌کنند.

زنان برجسته جهان که این نامه را امضا کرده‌اند، هشدار می‌دهند که «خشونت علیه معترضان» توسط رژیم ایران و تحمیل «تلفات جانی» بر آنان، در صورت عدم مداخله جامعه جهانی «در بالاترین سطوح»، کماکان ادامه خواهد یافت؛ و تاکید کردند کمیسیون مقام زن هر روزی که از عضویت جمهوری اسلامی در آن می‌گذرد، بیشتر اعتبار خود را از دست خواهد داد.

رهبران زن جهان در پایان نامه خود تاکید می‌کنند: «این لحظه حساسی برای رهبران جامعه بین‌المللی است تا با اعلام همبستگی با زنان و دختران ایرانی، آشکار و صریح پشتیبانی خود را از حقوق زنان نشان دهند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید