تایمز ژاپن: آمریکا به دنبال جلوگیری از رشد فناوری تراشه چین است

آمریکا: چین از قابلیت‌های مذکور برای تولید سیستم‌های نظامی پیشرفته، افزایش توانایی‌های دفاعی و نقض حقوق بشر استفاده می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

روزنامه «تایمز ژاپن» در مقاله‌ای به بررسی تحریم‌های تراشه‌ای اخیر آمریکا علیه چین پرداخته و نتیجه گرفته واشینگتن با اعمال محدودیت‌های گسترده بر صادرات نیمه‌هادی‌ها به پکن، به دنبال جلوگیری از رشد فناوری چین است که می‌تواند در صنایع نظامی این کشور مورد استفاده قرار گیرد.

به گفته این روزنامه، آخرین دور محدودیت‌های صادرات نیمه‌رساناهای ایالات متحده علیه چین، که برخی از آن به عنوان یکی از مهم‌ترین تصمیم‌های سیاست خارجی آمریکا از زمان پایان جنگ سرد یاد می‌کنند، بسیار شدید بوده است.

اقدامات جدید که وزارت بازرگانی ایالات متحده در اوایل اکتبر آنها را اعلام کرد، فروشندگان را ملزم به دریافت مجوز صادرات برای فروش نیمه‌هادی‌های پیشرفته، قطعات، نرم‌افزارهای طراحی تراشه و تجهیزات تولید با فناوری‌های ساخت ایالات متحده به چین می‌کند.

محدودیت‌های جدید همچنین شهروندان و نهادهای آمریکایی را از همکاری با سازندگان تراشه چینی بدون تأیید دولت منع می‌کند. این اقدامات «فراسرزمینی» هستند، به این معنی که بر اقلامی که خارج از ایالات متحده اما با استفاده از فناوری‌های آمریکایی تولید می‌شوند، محدودیت اعمال می‌کند، و شرکت‌های خارجی را وادار به رعایت سیاست کنترل صادرات آمریکا به چین می‌کند.

وزارت بازرگانی با استناد به امنیت ملی و منافع بین‌المللی ایالات متحده، گفته قوانین جدید به منظور محدود کردن توانایی پکن برای «خرید و ساخت تراشه‌های خاص مورد استفاده در امور نظامی» است.

مقامات آمریکایی این اقدام را با بیان اینکه چین از اقلام و قابلیت‌های مذکور برای تولید سیستم‌های نظامی پیشرفته، افزایش توانایی‌های دفاعی و نقض حقوق بشر استفاده می‌کند، توجیه کرده‌اند.

به گفته «تایمز ژاپن»، مهمترین جنبه این اقدامات، پیامی است که آنها درباره ماهیت روابط آمریکا و چین ارسال می‌کنند. واشینگتن به صراحت اعلام کرده که اکنون خود را در «رقابتی اساسی» با چین می‌بیند. با این گام‌ها، ایالات متحده تمام تلاش خود را می‌کند تا در فناوری‌های کلیدی و در نتیجه در اقتصاد جهانی برتر از چین باقی بماند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید