اکسیوس: کاخ سفید قید توافق هسته‌ای با ایران را زده است

دولت بایدن در حال بررسی استفاده از «گزینه نظامی» برای جلوگیری از دستیابی رژیم ایران به سلاح هسته‌ای است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری «اکسیوس» می‌گوید گرچه کاخ سفید هنوز رسما اعلام نکرده که مذاکرات هسته‌ای با ایران به بن‌بست رسیده است، اما اظهارات اخیر مقامات ارشد دولت بایدن اینطور نشان می‌دهد که دولت آمریکا قید توافق هسته‌ای با ایران را زده است.

مثلا رابرت مالی، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، روز دوشنبه در جریان نشستی مجازی با «موقوفه کارنگی» گفت دولت بایدن وقت خود را در راستای تلاش برای احیای توافق هسته‌ای با ایران «تلف» نخواهد کرد.

مالی تاکید کرد در حالی که جمهوری اسلامی مشغول سرکوب معترضان، پشتیبانی از جنگ روسیه در اوکراین، و سخت‌تر کردن مواضع خود در قبال برنامه هسته‌ای است، ایالات متحده تلاش‌های خود را روی «مقابله» با این رژیم متمرکز خواهد کرد.

به گفته وی، ایالات متحده با استفاده از تحریم‌ها و سایر «ابزارهای فشار» نسبت به حمایت ایران از روسیه و سرکوب معترضان واکنش نشان خواهد داد. مالی همچنین خاطرنشان کرد که جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا آماده استفاده از «گزینه نظامی» به عنوان آخرین راه حل برای جلوگیری از دستیابی رژیم ایران به سلاح هسته‌ای است.

یکی دیگر از مقامات ارشد دولت بایدن در این باره به «اکسیوس» گفت که موضع کاخ سفید در باب مذاکرات هسته‌ای «سخت‌تر» از پیش شده است. به گفته وی، همراهی تهران با روسیه در جنگ اوکراین، مواضع آمریکا را «از بنیاد» تغییر داده است، به‌طوری که اگر مقامات ایران همین الان به سر میز مذاکره بازگردند و خواهان احیای توافق هسته‌ای شوند، بعید است که ایالات متحده بپذیرد.

به گفته این مقام ارشد دولت آمریکا که نخواست نامش فاش شود، الان وضعیت در کاخ سفید به گونه‌ای است که دولت بایدن هیچ چشم‌اندازی برای احیای «برجام» مشاهده نمی‌کند، و در حال بررسی استفاده از «گزینه نظامی» برای جلوگیری از دستیابی رژیم ایران به سلاح هسته‌ای است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید