مسکو دبیرکل سازمان ملل را به خروج از حوزه اختیارات خود متهم کرد

گوترش: الحاق مناطق اوکراینی دونتسک، لوهانسک، خرسون و زاپروژیا، ارزش قانونی ندارد و باید محکوم شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مسکو ضمن انتقاد از موضع اخیر آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در مورد اجرای همه‌پرسی در مناطق اشغال‌شده از سوی روسیه، سخنان او را نقض آشکار حوزه اختیارات دبیرکل دانست.

گوترش، پنج‌شنبه، 7 مهر، در جمع خبرنگاران با اعلام این که الحاق مناطقی از اوکراین به روسیه، جایی در جهان معاصر ندارد، تاکید کرد که این کار، یک اقدام «تشدیدکننده خطرناک» است.

ریاست جمهوری روسیه نیز در واکنش خود نسبت به موضع گوترش، تصریح کرد که این مقام سازمان ملل حق ندارد به نمایندگی از تمامیت این سازمان، مواضع سیاسی اتخاذ کند.

خروج آشکار از حوزه اختیارات

ریاست جمهوری روسیه تاکید کرد که سخنان گوترش، خروج کاملا اشکار از حوزه اختیارات واگذار شده به او از سوی سازمان ملل است.

واکنش مسکو پس از آن بود که گوترش اعلام کرد هرگونه تصمیم در خصوص اجرای روند الحاق مناطق اوکراینی دونتسک، لوهانسک، خرسون و زاپروژیا، ارزش قانونی ندارد و باید محکوم شود.

دبیر کل سازمان ملل با بیان این که تصرف اراضی به زور، اقدامی غیرقانونی است، تاکید کرد سازمان ملل متحد نسبت به حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین متعهد است.
گوترش خاطرنشان کرد: «ما باید در راستای متوقف کردن جنگ روسیه – اوکراین تلاش کنیم»

«خرسون و زاپروژیا مستقلند»

شایان ذکر است ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، پنج‌شنبه فرمانی را امضا کرد که بر اساس آن دو منطقه اوکراینی، خرسون و زاپروژیا اوکراین مستقل هستند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که فرمان جدید روسیه، راه را برای الحاق رسمی مناطق اوکراینی خرسون و زاپوریژیا به روسیه هموارکرده و کرملین اعلام کرده است که پوتین، استقلال خرسون و زاپوریژیا را به رسمیت شناخت و الحاق این مناطق به خاک روسیه را جمعه 8 مهر اعلام خواهد کرد.

4 منطقه خرسون و زاپروژیا در جنوب اوکراین و دونتسک و لوهانسک در شرق این کشور، گذرگاه زمینی مهمی میان روسیه و شبه‌جزیره کریمه را تشکیل می‌دهند که مسکو الحاق آن به خاک روسیه در سال 2014 اعلام کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید