مالی: همزمان از اعتراضات ایران و احیای «برجام» حمایت می‌کنیم

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران با تاکید بر این‌که واشینگتن امتیازات بیشتری ارائه نخواهد کرد، گفت که پنجره مذاکرات هسته‌ای وین هنوز باز است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در حالی‌که خیزش سراسری مردم ایران وارد چهاردهمین روز خود می‌شود، واشینگتن بار دیگر بر حمایت خود از معترضین ایرانی تاکید کرد.

رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در گفت‌وگویی رادیویی با «د ورد» گفت، واشینگتن همچنان به کمک‌های خود به مردم ایران برای دسترسی به اینترنت و مقابله با اقدامات تهران برای قطع اینترنت ادامه می‌دهد.

جلوگیری از دسترسی ایران به سلاح اتمی

مالی در ادامه افزود، دولت بایدن به‌رغم حمایت از اعتراضات مردم ایران، هنوز در تلاش است تا توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» را احیا کند.

او دلیل این اقدام آمریکا را جلوگیری از دسترسی دولت ایران به «سلاح اتمی» دانست و گفت: «از کسانی که مخالف روش برخورد ما با تهران هستند می‌پرسم: چه اقدامی برای جلوگیری از دسترسی ایران به سلاح اتمی انجام خواهیم داد… آیا دیپلماسی بهترین راه برای دستیابی به این هدف نیست؟»

درخواست‌های تهران

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران به جزئیات مذاکرات هسته‌ای هفده ماهه بین ایران و غرب نیز اشاره کرد و گفت: «مذاکره‌کنندگان غربی در دور پیشین گمان می‌کردند که به توافق نهایی نزدیک شده‌اند، اما تهران بنابه‌دلایلی که نمی‌دانیم، تصمیم گرفت تا درخواستی که ارتباطی با توافق هسته‌ای ندارد را دوباره مطرح کند. این درخواست همان تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بود.»

او در ادامه افزود: «باید از ایران بپرسید که چرا توافق هسته‌ای را دوبار به عقب‌انداخت؟ در اولین بار به دلیل سپاه پاسداران و در دومین بار به دلیل درخواست برای توقف تحقیقات آژانس. به‌ویژه این‌که هر دو درخواست جزو مفاد این توافق نیستند.»

رابرت مالی در این زمینه تصریح کرد، تهران از کشورهای اروپایی خواسته بود تا برای پایان‌دادن به پرونده فعالیت‌های مشکوک هسته‌ای این کشور، به آژانس فشار اعمال کنند.
درخواستی که به گفته مالی، با آن موافقت نشد و در آینده نیز موافقت نخواهد شد.

«پنجره مذاکرات هنوز باز است»

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران با تاکید بر این‌که واشینگتن امتیازات بیشتری ارائه نخواهد کرد، گفت که پنجره مذاکرات هسته‌ای وین هنوز باز است.

به گفته مالی، تنها ایران می‌تواند این مذاکرات را از بن‌بست فعلی خارج کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید