قطعنامه سنای آمریکا علیه جمهوری اسلامی در محکومیت سرکوب اعتراضات

این قطعنامه به دنبال ارسال پیامی روشن به جمهوری اسلامی است مبنی بر اینکه آمریکا از حقوق زنان و حق اعتراضات مسالمت‌آمیز پشتیبانی می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک گروه دوحزبی از سناتورهای آمریکایی روز پنج‌شنبه پیش‌نویس قطعنامه‌ای را در محکومیت قتل مهسا امینی توسط گشت ارشاد جمهوری اسلامی و سرکوب اعتراضات مردمی متعاقب آن در ایران توسط پلیس و دستگاه امنیتی رژیم ایران ارائه کرد.

به گزارش خبرگزاری «آسوشیتدپرس»، کریس کونز، سناتور دموکرات ایالت دِلِوِر، در این باره در بیانیه‌ای اعلام کرد: «به عنوان رئیس مشترک کارگروه حقوق بشر سنا، از هزاران معترض شجاعی که جان خود را برای دفاع از حقوق بشر، از جمله حقوق زنان ایرانی به خطر می‌اندازند، قدردانی می‌کنم. واکنش عمومی به قتل مهسا امینی توسط گشت ارشاد روشن می‌کند که ظلم و ستم رژیم ایران با مطالبات مردم این کشور برای عزت و شرف همخوانی ندارد.»

این قطعنامه که ده‌ها سناتور جمهوری‌خواه و دموکرات حمایت خود را از پیش‌نویس آن اعلام کردند، در حالی ارائه می‌شود که دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده در فرایند مذاکره برای احیای توافق هسته‌ای 2015 با ایران قرار دارد.

این مذاکرات اخیرا به دلیل آنچه مقامات غربی «زیاده‌خواهی» ایران نامیده‌اند، متوقف شده است، و ناظران بر این باورند که مذاکرات تا بعد از انتخابات کنگره آمریکا در ماه نوامبر از سر گرفته نخواهد شد. جمهوری‌خواهان به ویژه به اصرار دولت بایدن بر احیای «برجام» تحت شرایط کنونی اعتراض دارند.

جیم ریش، سناتور جمهوری‌خواه آیداهو و عضو ارشد کمیته امور خارجه سنا، در این باره در بیانیه‌ای گفت: «اصرار کورکورانه دولت بایدن بر احیای توافق هسته‌ای تنها رژیم ایران را تقویت می‌کند. دولت باید مسیر خود را تغییر دهد. باید ایران را به خاطر نقض حقوق بشر پاسخگو کنیم.»

قانونگذاران آمریکایی به «آسوشیتدپرس» گفتند که این قطعنامه به دنبال ارسال «پیامی روشن و واضح» به جمهوری اسلامی است مبنی بر اینکه ایالات متحده از حقوق زنان و حق اعتراضات مسالمت‌آمیز پشتیبانی می‌کند.

با این حال، هنوز مشخص نیست که این قطعنامه چه زمانی برای تصویب به صحن سنا می‌آید، زیرا کنگره بیشتر ماه اکتبر را به منظور آماده‌سازی خود برای انتخابات میان‌دوره‌ای تعطیل خواهد بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید