رابرت مالی اقدام شرکت‌های فناوری برای ارائه خدمات ارتباطی به مردم ایران را تحسین کرد

گوگل اعلام کرده، در تلاش است تا با ایجاد وی‌‌پی‌ان‌هایی که در برابر فیلترینگ مقاوم است، دسترسی مردم ایران به اینترنت را تسهیل کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، در اظهاراتی اقدام شرکت‌های فناوری این کشور برای فراهم کردن «خدمات ارتباطات حیاتی» به مردم ایران را مایه تحسین دانست.

مالی در توییتی نوشت: «به‌دنبال مجوز عمومی به‌روزشده دی2، بخش فناوری را برای اقدام سریع جهت فراهم‌کردن خدمات ارتباطات حیاتی به مردم ایران تحسین می‌کنیم.»

Advertisement

توییت او واکنشی به بیانیه شرکت گوگل درباره تسهیلات دسترسی ایرانیان به اینترنت بود.

گوگل در این بیانیه اعلام کرده است، در تلاش است تا با ایجاد وی‌‌پی‌ان‌هایی که در برابر فیلترینگ مقاوم است، دسترسی مردم ایران به اینترنت را تسهیل کند.

این بیانیه همچنین از اضافه‌شدن قابلیت اشتراک‌گذاری موقعیت جغرافیایی و دسترسی آسان‌تر به خدماتی مانند «گوگل میت» خبر داد.

با تداوم تظاهرات ضد‌حکومتی در ایران بیش از 12 روز است که اینترنت به‌طور گسترده‌ای در اغلب نقاط این کشور قطع است و شبکه‌ اجتماعی «اینستاگرام» و پیام‌رسان «واتس‌اپ» فیلتر شده‌اند.

پیش از این، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده در اظهاراتی، با دفاع از حق مردم ایران برای برگزاری تظاهرات علیه جمهوری اسلامی، اعلام کرده بود آمریکا به دنبال ایجاد راه‌هایی برای تسهیل دسترسی تظاهرکنندگان ایرانی به اینترنت است.

بلینکن در این باره تصریح کرد که مجوز عمومی جدید به شرکت‌ها اجازه می‌دهد تا برای ارتباط بهتر میان مردم ایران با هم‌میهنان‌شان و همچنین با سایر نقاط جهان، مواردی مانند «خدمات ابری، فناوری حفظ حریم خصوصی، فناوری امنیتی، سخت‌افزار و نرم‌افزار» به آنها ارائه دهند.

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده هفته گذشته مجوزی کلی صادر کرد که به شرکت‌های تولید فناوری‌های اینترنتی، شامل اینترنت ماهواره‌ای «استارلینک» متعلق به ایلان ماسک، اجازه می‌داد بدون هراس از تحریم‌های آمریکا علیه رژیم ایران، خدمات دسترسی به اینترنت به ایرانیان ارائه دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید