تحقیق کنگره آمریکا درباره ارتباط محمدجعفر محلاتی با رژیم ایران

نامه کنگره به اوبرلین: آیا پول مالیات‌دهندگان آمریکایی باید در اختیار کالجی قرار گیرد که برای دفاع از یک وابستهٔ رژیم ایران تا این حد تلاش می‌کند؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کنگره ایالات متحده از کالج اوبرلین در اوهایو خواست درباره روابط نزدیک محمدجعفر محلاتی، استاد مطالعات دینی این کالج با جمهوری اسلامی و نقش وی در سرپوش گذاشتن بر قتل عام بیش از 5000 زندانی سیاسی ایرانی توضیح بدهد.

به گزارش «فاکس نیوز»، جیم بنکس، نماینده جمهوری‌خواه ایندیانا و ویرجینیا فاکس، نماینده جمهوری‌خواه کارولینای شمالی در نامه‌ای خطاب به هیئت امنای اوبرلین و رئیس این کالج، کارمن تویلی آمبار خواستار توضیحاتی دقیق درباره چگونگی استخدام محلاتی در این موسسه آموزش عالی آمریکایی شدند.

در این نامه آمده: «ارتباط محلاتی با رژیم ایران و وفاداری علنی او به این رژیم موجب نگرانی‌های جدی در باب امنیت ملی می‌شود. این ارتباط همچنین گزارش اوبرلین درباره عدم دریافت بودجه از کشورهای خارجی را زیر سوال می‌برد. عدم اعلام دریافت بودجه احتمالی از ایران ناقض بند 117 قانون آموزش عالی است.»

بر اساس نامه کنگره، «سؤالاتی وجود دارد درباره اینکه آیا رژیم ایران در استخدام محلاتی در اوبرلین نقش ایفا کرده است، و آیا پول مالیات‌دهندگان آمریکایی باید در اختیار کالجی قرار گیرد که برای دفاع از یک وابستهٔ رژیم ایران تا این حد تلاش می‌کند.»

در این نامه از کالج اوبرلین خواسته شده تا ظرف دو هفته آینده اطلاعاتی درباره «برنامه درسی کلاس محلاتی» و اینکه آیا کالج اوبرلین هر گونه کمک مالی یا کمک‌های غیرنقدی از جمهوری اسلامی یا افراد یا نهادهای مرتبط با آن رژیم دریافت کرده است را به کنگره ارائه دهد.

به گزارش «فاکس نیوز»، تحقیقات کنگره درباره محلاتی به دنبال پاسخ به این سوالات است که روند استخدام اعضای هیئت علمی در کالج اوبرلین چگونه است؟ و آیا فرآیندهای فوق‌العاده‌ای برای استخدام کسانی که ارتباط نزدیکی با رژیم‌های متخاصم خارجی دارند وجود دارد؟ و منبع تامین اعتبار کرسی استادی موقوفه محلاتی، که پیش از این وجود نداشت، چیست؟

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید