ادامه واکنش‌های بین‌المللی به خیزش سراسری مردم ایران

واکنش‌ها به مرگ مهسا (ژینا) امینی، شهروند 22 ساله ایرانی که توسط پلیس گشت ارشاد به قتل رسید، در هالیوود همچنان ادامه دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

با ادامه خیزش سراسری مردم ایران علیه جمهوری اسلامی و فراگیرشدن اعتصابات و تظاهرات در شهرهای مختلف این کشور، حمایت چهره‌های برجسته سیاسی، هنری، اجتماعی و ورزشی از این خیزش و زنان ایرانی ادامه دارد.

ده‌ها چهره سرشناخته در روزهای گذشته از سراسر جهان ضمن حمایت از مردم ایران، آن‌ها را به ادامه این خیزش سراسری تشویق کرده‌اند.

ملانی جونی، وزیر خارجه کانادا ضمن ستایش از «شجاعت» زنان ایرانی در اظهاراتی گفت، «حقوق زنان حقوق بشر است» و او به معترضین ایرانی برای ارسال این پیام قاطع می‌پیوندد.

مارک روته، نخست وزیر هلند نیز در یک لایو اینستاگرام، ضمن ابراز همدلی با «خشم بزرگ مردم ایران»، جمهوری اسلامی را مقصر نقض حقوق بشر در این کشور دانست و تأکید کرد، جامعه جهانی نباید به هیچ‌وجه این موضوع را نادیده بگیرد.

او همچنین از تشکیل یک ائتلاف بین‌المللی برای اعمال فشار حداکثری علیه جمهوری اسلامی خبر داد.

جیم ریش، یکی از برجسته‌ترین سناتورهای جمهوری‌خواه آمریکا نیزدر اظهاراتی مردم ایران را «شجاع» خواند و از دولت آمریکا خواست تا تهران را برای سرکوب اعتراضات مردمی پاسخگو کند.

باب منندز، از سناتورهای شناخته‌شده دموکرات آمریکایی نیز گفت، جهان «شجاعت» مردم ایران در برابر رژیم «ظالم و زن‌ستیز» را مشاهده کرده و مقاومت معترضین ایرانی را ستایش می‌کنند.

او در ادامه تصریح کرد: «مانند معترضان ایرانی امیدواریم شاهد ایرانی آزاد باشیم.»

نسرین ستوده، وکیل دادگستری و زندانی سیاسی که هم‌اکنون در مرخصی از زندان به سر می‌برد، در مصاحبه‌ای به مجله "تایم" گفته است، احتمال تغییر رژیم در ایران بسیار جدی است.

او در این مصاحبه خیزش سراسری مردم ایران را "یکی از گسترده‌ترین" اعتراضاتی دانسته که تاکنون شکل گرفته است و به گفته او، این اعتراضات فارغ از سرکوب رژیم ادامه خواهد یافت.

گزارش‌ها همچنین حاکی از تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه نیویورک در روز پنج‌شنبه 7 مهر به وقت محلی، برای اعلام همبستگی با اعتراضات ایران است.

هنرمندان و ورزشکاران نیز از سراسر جهان، در بیانیه‌های جداگانه‌ای حمایت خود را از مردم ایران اعلام کرده و رفتار "خشن" جمهوری اسلامی در برابر معترضان را محکوم کرده‌اند.

پرویز صیاد، فیلم‌ساز و بازیگر شناخته‌شده ایرانی با انتشار ویدیویی در اینستاگرام، ضمن اشاره به تلاش جوانان ایرانی برای احقاق حقوق "پایمال‌شده" خود، آزادی را مهم‌ترین خواسته جوانان ایرانی دانست و از پدر و مادر این معترضین خواست تا آن‌ها را در این اعتراضات همراهی کنند.

علیرضا بیرانوند، دروازه‌بان تیم ملی فوتبال ایران نیز در اظهاراتی گفت، به‌دلیل وجود «فشار» و «قانون تیم ملی» نتوانسته تاکنون به تظاهرات ایران واکنشی نشان دهد. او در ادامه افزود: «حق مردم نیست که این قدر اذیت شوند.»

سردار آزمون، بازیکن ایرانی تیم فوتبال بایرلورکوزن، اولین عضو تیم ملی فوتبال ایران بود که به اعتراضات در این کشور واکنش نشان داد. او که با مردم ایران ابراز همبستگی کرده بود، بعدها تحت واکنش مقامات این کشور و فدراسیون فوتبال قرار گرفت تا اظهارات خود را پس بگیرد.

در همین زمینه، جرادو سیوانه، سرمربی تیم بایر لورکوزن ضمن اعلام حمایت از آزمون گفت، این تیم از اعتقادات این بازیکن فوتبال حمایت کرده و او را در این «شرایط سخت» همراهی می‌کند.

واکنش‌ها به مرگ مهسا (ژینا) امینی، شهروند 22 ساله ایرانی که توسط پلیس گشت ارشاد به قتل رسید، در هالیوود همچنان ادامه دارد.

شارلیز ترون، بازیگر شناخته‌شده هالیوود در توییتی به قطع اینترنت و سرکوب معترضین در ایران اشاره کرد و گفت: «نمی‌توانیم اجازه دهیم مقاومت و شجاعت زنان ایرانی دیده و شنیده نشود.»

جنیفر انیستون، دیگر بازیگر سرشناس آمریکایی که در ایران بیشتر با نقش «ریچل» در سریال «فرندز» شناخته می‌شود، ضمن ابراز همراهی با معترضین ایرانی، تصاویر و مطالبی درباره قتل مهسا امینی و اعتراضات ایران منتشر کرد.

هنرمندان ترکیه‌ای نیز حمایت از اعتراضات در ایران و زنان این کشور را ادامه می‌دهند. در آخرین واکنش‌ها، ابراهیم تاتلیس، خواننده مشهور این کشور با انتشار مطلبی در اینستاگرام خود، از مبارزه معترضان ایرانی برای آزادی خود اعلام حمایت کرد.

هانده ینر، دیگر خواننده اهل ترکیه نیز، پنج‌شنبه 7 مهر، در آخرین کنسرت خود در استانبول، برای اعلام همبستگی خود با زنان ایرانی، موهای خود را روی صحنه کوتاه کرد.
در روزهای گذشته، ده‌ها زن سینماگر ترکیه‌ای نیز با انتشار ویدیویی، حمایت خود را از مبارزه زنان ایرانی اعلام کرده بودند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید